10 najlepszych samochodów prezydentów i najważniejszych oficjeli

Aleksandra Kopka
05.07.2017 17:01
10 najlepszych samochodów prezydentów i najważniejszych oficjeli Fot. Bartosz Krupa/ East News

Wizyta prezydentów lub polityków zawsze wiąże się z dużymi przygotowaniami. Warto jednak przyjrzeć się czym jeżdżą przywódcy państw na co dzień i w trakcie oficjalnych wizyt.

6 lipca 2017 roku na godzinę 9:25 rano zaplanowane jest oficjalne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Jednak przygotowania do tej wizyty trwają już od jakiegoś czasu. Secret Service zajmujący się ochroną najważniejszego polityka Stanów Zjednoczonych, sprawdziły każdy centymetr trasy przejazdu kolumny prezydenckiej z lotniska Chopina w Warszawie do hotelu gdzie odpocznie Trump.

Prezydent USA ma do dyspozycji od 12 do nawet 40 pojazdów specjalnie przetransportowanych wcześniej ze Stanów Zjednoczonych. Każdy z nich jest opancerzoną limuzyną, która ma wytrzymać wybuch bomby, ostrzał z karabinu snajperskiego czy atak terrorystyczny. Pokaz wytrzymałości ujawnił kilka lat temu Jaguar, którego model XJ Sentinel wykorzystywany jest w transporcie premiera Wielkiej Brytanii.

Dodatkowo nad głowami polityków będzie latał prezydencki śmigłowiec znany jako „Marine One”. Latający potwór w razie zagrożenia ma za zadanie ewakuować głowę państwa w bezpieczny obszar lub szybko przetransportować go w miejsce kolejnego spotkania.

Jaguar XJ Sentinel to nie jedyny samochód wykorzystywany w transporcie polityków i prezydentów. Przyjrzyjmy się innym pojazdom dbających o bezpieczeństwo podczas oficjalnych wizyt. 

Największe wrażenie zrobił na nas Bentley State Limousine, którym porusza się brytyjska królowa. Porównując Bentleya do BMW serii 7 Andrzeja Dudy, nasza flota rządowych samochodów wypada dość blado.

 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.