Afera Dieselgate odbije się na fabryce w Polsce?

17.12.2015 10:58
Afera Dieselgate odbije się na fabryce w Polsce? Fot. materiały prasowe

Agencja Reuters powołując się na informacje udzielone przez osoby ściśle związane z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ogłosiła, że pożyczka na 250 miliardów euro przeznaczona na finansowanie przedsięwzięcia w Polsce została wstrzymana. Innego zdania jest rzecznik VW – zapewnił, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Według Reuters na ostateczną decyzję miały wpłynąć następstwa afery Dieselgate, które skutkowały dużymi cięciami w budżecie – 2 miliardy euro oszczędności wygospodarowano poprzez redukcję liczby wersji wyposażeniowych i opcjonalnych dodatków dostępnych w gamie samochodów VW. Uszczuplono również o miliard euro coroczne wydatki przeznaczone na rozwój technologii do 2020 roku.

Na początku grudnia 2015 roku Volkswagen ogłosił, że jest gotowy do sprzedania udziałów niektórych ze swoich marek – MAN-a, Bentley’a, Lamborghini lub Ducati. To plan awaryjny na czarną godzinę.

Rzecznik Volkswagena z kolei poinformował opinię publiczną o tym, że inwestycja opiewająca na kwotę miliarda euro jest już w zaawansowanej fazie implementacji i z pewnością zostanie dokończona. Fabryka ma produkować 100 000 aut rocznie i zatrudniać ponad 3000 pracowników. W ubiegłym roku niemiecka firma zatrudniała blisko 7 tysięcy osób w Polsce, a do 2018 liczba ta ma wzrosnąć do 10 000.

Według obecnych planów, pierwsze samochody opuszczą wrota nowego zakładu przemysłowego już w przyszłym roku. Gotowa jest fasada budynku i podłoże wewnątrz hali. Wciąż zaś trwają prace nad zadaszeniem, drogami dojazdowymi oraz parkingiem. Wszystko przebiega zgodnie z planem i lada dzień pracownicy zajmą się kalibracją poszczególnych urządzeń.

Z nowo wybudowanej linii produkcyjnej we Wrześni obok nowej generacji Craftera, wytwarzane będą dostawcze MAN-y TGE oparte na tej samej konstrukcji co dostawczy Volkswagen. Wszystkie auta mają być oferowane w różnych wariantach wyposażenia, co tym bardziej komplikuje to ogromne przedsięwzięcie. Wyzwanie stanowi także proces rekrutacji nowych pracowników, w ramach którego organizowane są grupowe ćwiczenia mające na celu ocenę umiejętności poszczególnych kandydatów.

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.