Aktorki o przemocy na łódzkiej filmówce: "Albo zdejmiesz stanik, albo Cię wyrzucę z uczelni". Jest komentarz Rektorki

19.03.2021 13:13
Przemoc w łóódzkiej filmówce Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Przemoc na łódzkiej filmówce. Aktorka Anna Paliga opisała liczne nadużycia ze strony wykładowców. Sprawa wywołała burzę w sieci.

Młoda aktorka Anna Paliga opisała w social mediach sytuacje, do których doszło w łódzkiej Filmówce. Okazuje się, że wykładowcy wielokrotnie poniżali studentów, dopuszczali się rękoczynów. Wielu młodych aktorów musiało sięgnąć po leki uspokajające oraz skorzystać z terapii. Jak twierdzi Paliga, dotychczas uczelnia zamiatała sprawę pod dywan. Post aktorki wywołał burzę w sieci i niestety okazało się, że również na innych uczelniach nie jest wcale lepiej. Sprawę skomentowała Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi.

Polecamy

Aktorki o przemocy na łódzkiej filmówce: "Albo zdejmiesz stanik, albo Cię wyrzucę z uczelni". Jest komentarz Rektorki

17 marca 2021 na profilu Anny Paligi na Facebooku pojawił się wpis dotyczący sytuacji na wydziale aktorskim na łódzkiej filmówce, gdzie młodzi studenci nie czują się bezpieczni:

W moim odczuciu to, czego uczelnia nie daje nam najbardziej, to zwykłe poczucie bezpieczeństwa i zasady etyki. Absolwenci nie wiedzą, jakie są ich prawa jako aktorów, jak można bronić się przed mobbingiem, wykorzystaniem seksualnym na planie, a przemocowe przekraczanie swoich granic psychicznych i fizycznych uważają za niezbywalną część zawodu.

Aktorka wyznała, że na uczelni panuje przekonanie, iż "doświadczanie przemocy pomoże im w zostaniu lepszymi aktorami". Wykładowcy specjalnie "łamią" uczniów, bo uważają, że w ten sposób powinna wyglądać ich edukacja:

Studenci, wychodząc do świata profesjonalnych planów filmowych, nie są przygotowani na stawianie oporu manipulacjom i zastraszaniu. To prowadzi do kontuzji, frustracji, zaburzeń odżywiania, załamań nerwowych...
Polecamy

Aktorka w swoim wpisie opisała kilka sytuacji, do których doszło podczas jej nauki na uczelni:

Sceny współczesne II rok, dr Grażyna Kania zmusiła studentkę do rozebrania się w trakcie egzaminu. Przed samym pokazem, kiedy moja koleżanka wciąż stawiała opór padło sformułowanie „Albo zdejmiesz stanik, albo wyrzucę cię z uczelni”.

Niestety takich poniżających, traumatycznych sytuacji było naprawdę sporo:

Dyplom, rok IV, prof. dr hab. Mariusz Grzegorzek, rektor naszej szkoły w trakcie prac nad dyplomem wielokrotnie, niemalże codziennie przez okres trwania prób wpadał w furię i nazywał mnie „pierdoloną szmatą, kurwą”.

Przeczytajcie cały list aktorki, który został przedstawiony na Małej Radzie Programowej Łódzkiej Szkoły Filmowej:

Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy wspierających aktorkę i gratulujących jej odwagi. Sprawę skomentowało wiele aktorów, m.in. Maria Dębska, znana z filmu "Zabawa, zabawa". Artystka wyznała, że w Szkole Filmowej w Łodzi doświadczyła mobbingu i przemocy psychicznej:

Natomiast Eliza Rycembel, którą mogliśmy zobaczyć w "Bożym Ciele" i serialu "Osiecka" powiedziała, że "To dotyczy nie tylko szkoły w Łodzi. W Warszawie jest tak samo".

Sprawę w końcu skomentowała Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi.

Jako Rektorka – pełniąca funkcję od września 2020 roku – oświadczam, że w Szkole Filmowej w Łodzi niedopuszczalne są zachowania, które noszą znamiona molestowania czy przemocowego traktowania Studentów i Studentek, i nie będą tolerowane.

Rektorka przeprosiła studentów, którzy czują się skrzywdzeni:

Na koniec chciałabym wyrazić współczucie wobec wszystkich Studentek i Studentów, którzy kiedykolwiek doznali krzywdy i zostali z nią sami. Postaramy się, żebyście nigdy nie szli sami i same. Przepraszamy i prosimy Was o zaufanie i wsparcie w procesie wypracowania lepszego świata.

Rektorka podała również, że sprawa zostanie szczegółowo zbadana, odbędzie się analiza procedur i funkcjonowania Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej oraz zostaną wyciągnięcie konsekwencje wobec osób winnych.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.