Alarmujące dane: 14 proc. Polaków cierpi na syndrom FOMO. Na czym polega?

14.10.2019 14:35
FOMO|undefined Fot. Shutterstock

Czym jest FOMO i dlaczego jest niebezpieczne?

Czy potrafisz przeżyć weekend i ani razu nie spojrzeć w smartfon? A może od razu po przebudzeniu sięgasz po telefon, by sprawdzić social media? Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony syndromem FOMO!

Czym jest syndrom FOMO?

FOMO jest uznawane za chorobę cywilizacyjną naszych czasów. Nazwa syndromu to skrót od angielskiego Fear Of Missing Out (strach przed ominięciem czegoś ważnego). W jego skład wchodzi również fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu komórkowego oraz siecioholizm – uzależnienie od internetu.

W 2013 roku Andrew K. Przybylski, Kou Murayamy, Cody R. DeHaan i Valerie Gladwell udowodnili naukowo związek między siecią a FOMO i opracowali skalę tego zjawiska. Dzięki niej można dziś oszacować stopień „sfomowania” osób dotkniętych tym problemem.

Sydrom FOMO: Skąd się wziął?

Naukowcy są zdania, że FOMO to skutek zmian społecznych w ostatnich latach i nieograniczonego dostęp do sieci. Obecnie większa część naszego życia może odbywać się w internecie. Robimy tam zakupy, załatwiamy sprawy urzędowe, płacimy rachunki, pracujemy, kontaktujemy się z rodziną i przyjaciółmi, a nawet umawiamy się na seks.

Internet zapewnia nam również codzienną rozrywkę i nieograniczony dostęp do informacji z całego świata. W zalewie komunikatów zatracamy jednak zdolność do oddzielania istotnych wzmianek od rzeczy, które niczego nie wnoszą w nasze życie. Z taką samą uwagą śledzimy i reagujemy na wszystko, do czego mamy dostęp, a to przyczynia się do dekoncentracji i rozkojarzenia.

Syndrom FOMO: Na czym polega?

FOMO to chorobliwy lęk przed odłączeniem od internetu i mediów społecznościowych. Osoby dotknięte syndromem panicznie boją się, że jeśli choć przez chwilę nie będą online, ominie ich w życiu coś ważnego.

Przeczytaj także

Dla osób cierpiących na FOMO nawet chwilowy brak dostępu do internetowych wiadomości stanowi ogromny problem.

U chorych obserwuje się nadmierną nerwowość, niepokój, agresję, a nawet stany depresyjne. Choroba rozwija się do tego stopnia, że potrzebna jest pomoc specjalisty. Niemal jedna piąta osób z wysokim FOMO przyznaje się, że w przypadku braku dostępu do mediów społecznościowych występują u nich różnego rodzaju objawy somatyczne: nudności, zawroty głowy i bóle brzucha.

Dodatkowo u dzieci FOMO wywołuje gwałtowny spadek samooceny i przekonanie, że życie poza wirtualną rzeczywistością jest nudne, nieciekawe i nieatrakcyjne.

Syndrom FOMO: Kogo dotyczy?

Jak wynika z raportu „FOMO 2019. Polacy a lęk przed odłączeniem”, który został przygotowany po raz drugi przez naukowców Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz panelu badawczego Ariadna przy współpracy z Google, syndrom dotyczy aż 14 proc. Polaków.

Raport został opublikowany 9 października 2019 roku i podsumowywał wyniki 2. edycji badań nad zjawiskiem FOMO, zapoczątkowanych w 2018 roku.

Najbardziej uzależnieni są mężczyźni (17 proc., kobiety 11 proc.). Jednak w grupie średnio sfomowanych przeważają kobiety (odpowiednio 70 proc. i 65 proc. mężczyźni). Grupa z niskim FOMO nie została zróżnicowania pod względem płci.

Na FOMO najbardziej narażeni są mieszkańcy dużych metropolii (18 proc.), potem mniejszych miast (16 proc.) a w najmniejszym stopniu dotyczy ono mieszkańców wsi (14 proc.).

Na wysokie FOMO cierpi 23 proc. z najmłodszej grupy badanych (15 - 19 lat) oraz 26 proc. z grupy wiekowej 25-34 lata. W przedziale 55+ odsetek spada do 5 proc.

 Związek pomiędzy FOMO a mediami społecznościowymi

Jak wynika z raportu, chorzy dotknięci w znacznym stopniu syndromem FOMO, poświęcają zbyt dużo uwagi mediom społecznościowym. 60 proc. osób z wysokim FOMO odwiedzała social media tuż przed zaśnięciem, 49 proc. zaraz po przebudzeniu a 63 proc. podczas podróży. 30 proc. osób z wysokim FOMO kontroluje social media w trakcie mszy lub nabożeństw, tyle samo w czasie spotkań z rodziną lub przyjaciółmi.

Najbardziej niepokojące są jednak dane dotyczące sytuacji, w której korzystanie z Facebooka czy Instagrama może spowodować zagrożenie życia. 29 proc. badanych z wysokim FOMO sprawdza aktualności na tych platformach przechodząc przez ulicę, a 25 proc. prowadząc samochód.

Jak walczyć z syndromem FOMO?

Specjaliści zajmujący się leczeniem pacjentów dotkniętych syndromem FOMO najczęściej zalecają dwa sposoby postępowania. Pierwszy z nich jest bardzo radykalny: należy odciąć się całkowicie od internetu i odłożyć smartfon. Drugi polega na metodzie małych kroczków. Staramy się odkładać telefon i zajmować rzeczami, które niegdyś sprawiały nam przyjemność.

Raport dotyczący FOMO został oparty na badaniach przeprowadzonych za pomocą panelu Ariadna w dniach 24 maja - 10 czerwca 2019 roku na próbie 1066 internautów.

Zobacz również: Facebook pokazywał milionowi dzieci reklamy alkoholu i hazardu

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.