Atak Rosji na Ukrainę nie ma wpływu na Eurowizję 2022. "To niepolityczne wydarzenie kulturalne"

24.02.2022 14:47
Atak Rosji na Ukrainę nie ma wpływu na Eurowizję 2022. "To niepolityczne wydarzenie kulturalne" Fot. Shutterstock

Tegoroczna 66. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji rozpocznie się 10 maja. Konkurs zostanie rozegrany w hali PalaOlimpico w Turynie. Czy atak Rosji na Ukrainę będzie miał wpływ na przebieg imprezy i dobór kandydatów?

Czy wzorem Białorusi, rosyjska telewizja zostanie zawieszona w prawach członka Europejskiej Unii Nadawców, a tym samym kandydat Rosji nie wystąpi na konkursie Eurowizji?

Atak Rosji na Ukrainę będzie miał wpływ na Eurowizję 2022?

Ukraińska telewizja Suspilne wezwała do usunięcia telewizji rosyjskiej z Europejskiej Unii Nadawców. Ukraińcy wystosowali list do Delphine Ernotte, szefowej EBU, w którym powołali się łamanie podstawowych zasad nadawców publicznych.

Rozumiemy, że proces zerwania lub zawieszenia członkostwa w EBU wymaga dokładnego rozpatrzenia przez Zarząd Wykonawczy EBU i skierowania do Zgromadzenia Ogólnego. W międzyczasie, wzywamy do odpowiedzi na sytuację nie do zaakceptowania, którą spowodowała Rosja za wsparciem jej państwowych nadawców, którzy są członkami EBU.

- napisał szef zarządu Suspilne.

Polecamy

Tymczasem ja twierdzi Onet.pl, atak Rosji na Ukrainę nie ma na razie żadnego wpływu na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji.

Konkurs Piosenki Eurowizji to niepolityczne wydarzenie kulturalne, które jednoczy narody i celebruje różnorodność poprzez muzykę. Publiczni nadawcy EBU zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie zobowiązali się do udziału w tegorocznym wydarzeniu w Turynie i obecnie planujemy powitać artystów z obu krajów, którzy wystąpią w maju. Oczywiście będziemy nadal uważnie monitorować sytuację" - przekazał rzecznik prasowy Europejskiej Unii Nadawców w nadesłanym Onetowi oświadczeniu.

 - przekazał Onetowi rzecznik prasowy Europejskiej Unii Nadawców, organizatora Konkursu Piosenki Eurowizji.

Ukraińskie preselekcje wygrała Alina Pash z piosenką "Shadows of forgotten ancestors" jednak ze względu na kontrowersje wokół piosenkarki ostatecznie zastąpią ją laureaci drugiego miejsca, zespół Kalush Orchestra. Jak dotąd nie wiadomo kto będzie rosyjskim reprezentantem.

Źródło: eurowizja.org, Onet.pl

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.