Błąd w FaceTime pozwala podsłuchiwać użytkowników, do których się dzwoni

Michał Tomaszkiewicz
29.01.2019 11:42
Błąd w FaceTime pozwala podsłuchiwać użytkowników, do których się dzwoni Fot. materiały prasowe

Dzwonisz do kogoś i możesz słyszeć, co robi i mówi jeszcze zanim zaakceptuje lub odrzuci połączenie – błąd w aplikacji Face Time pozwala szpiegować znajomych. Apple z powodów bezpieczeństwa na wszelki wypadek wyłączyło usługę. 

Apple zaliczyło potężną wpadkę, jeśli chodzi o ochronę prywatności – okazało się, że dzięki prostej sztuczce wykorzystującej przegapiony przez programistów błąd można słyszeć, co mówi i robi właściciel iPhone’a, z którym wywoływana jest rozmowa na FaceTime.

Wszystko to zanim odbierze połączenie – głos przesyłany był do odbiorcy zanim rozmowa została zaakceptowana przez odbiorcę.

Sztuczka polega na zdalnym włączeniu mikrofonu w telefonie docelowym – jak łatwo to zrobić, widać na poniższym filmiku.

Face Time pozwala podsłuchiwać użytkowników

Z testów wynika, że błąd występuje w praktycznie każdym urządzeniu Apple działającym pod kontrolą iOS 12.1 lub nowszym. Lukę można wykorzystać także na komputerach Mac.

Poprawka zabezpieczająca użytkowników przed możliwością podsłuchiwania ma być wydana na początku lutego – do tego czasu Apple nie zamierza ryzykować, że błąd będzie masowo wykorzystywany do szpiegowania właścicieli iPhone’ów.

Usługa, która została zamknięta, pełniła kluczową rolę w wykorzystywaniu luki – dzięki posunięciu Apple większość użytkowników powinna być już bezpieczna. Pełne działanie FaceTime ma być przywrócone po wydaniu aktualizacji naprawiającej błąd.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.