Chrome śledził cię nawet w trybie incognito, ale już przestanie

Marcin Czajkowski
25.04.2019 11:01
incognito|undefined Fot. zrzut ekranu

Ulubiony tryb waszych kolegów - incognito w Google Chrome, tak naprawdę nie był incognito. Nowa aktualizacja Google to zmienia, ale żeby zablokować śledzenie, trzeba trochę się namęczyć.

Gdy coś jest za darmo, wtedy użytkownik jest sprzedawanym produktem - warto pamiętać te słowa korzystając z wyszukiwarki Google, przeglądarki Chrome czy smartfona z Androidem. W zamian za korzystanie z nich godzimy się na bycie monitorowanym. Korzystając z zebranej w taki sposób wiedzy, gigant z Doliny Krzemowej może zindywidualizować wyniki wyszukiwania w samym Google, Mapach, Now, a także (a może przede wszystkim) podsuwać nam spersonalizowane reklamy.

Przeczytaj także

Do tej pory wydawało się, że włączenie trybu incognito pozwala schować się przed okiem Wielkiego Brata. Nic z tych rzeczy - Google dobrze wie, na jakie strony wchodzisz, kiedy nie trzymasz rąk grzecznie na klawiaturze. Udostępniona pod koniec kwietnia aktualizacja Chrome 74 ma jednak to zmienić.

Przeczytaj także

Jak wyłączyć śledzenie w trybie incognito?

Nowa aktualizacja do Chrome oprócz długo wyczekiwanego trybu ciemnego wprowadza też blokadę śledzenia w trybie cichociemnym, ale żeby włączyć te funkcje będziemy musieli trochę się namęczyć.

Aby upewnić się, że Google nie będzie nas śledzić w trybie incognito trzeba wykonać kilka kroków:

  • Wprowadź chrome://flags/ w nowym oknie Chrome
  • Wyszukaj Incognito
  • Włącz Filesystem API w trybie Incognito

Wykonanie tych kroków pozwoli usunąć lukę, dzięki której Google cały czas mogło nas śledzić w trybie incognito. Innymi słowy - prywatny tryb przeglądania naprawdę będzie prywatny.

Mimo wszystko, aby mieć funkcję, która powinna być dostępna od początku, trzeba trochę się namęczyć. Być może, w następnej wersji oprogramowania dostęp do niej zostanie ułatwiony. Na razie jednak Google nie dzieli się takimi informacjami.

 

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.