Deszcz zwierząt, czyli ryby, żaby i pająki spadające z nieba. Skąd bierze się ten tajemniczy fenomen?

Romana Makówka
26.11.2018 10:33
Deszcz zwierząt |undefined Fot. kadr z wideo

Wbrew pozorom, deszcze zwierząt należą do częstych zjawisk. Zdarzają się co kilka miesięcy w najróżniejszych zakątkach świata. Już starożytne papirusy, Biblia i historyczne źródła z okresu średniowiecza obfitują w świadectwa tego tajemniczego fenomenu. 

Naukowcy badający to zjawisko mają na jego temat kilka teorii. Jednak czy są one do końca potwierdzone? Czym jest tajemniczy deszcz zwierząt i co może niespodziewanie spaść z nieba? Czy taki fenomen zwiastuje rychły koniec świata czy jest to tylko zjawisko atmosferyczne? Przeczytacie o deszczu zwierząt w kolejnym odcinku Archiwum Tajemnic.

Biblijne plagi i egipskie papirusy

Egipski papirus Alberto Tulliego opisuje między innymi opad ryb i ptaków z nieba. W Biblii znajdziemy historię jednej z plag egipskich a dokładnie deszczu żab. Grecki twórca Ateneusz wspomina o trwającym 3 dni deszczu ryb w regionie Cheronei na Peloponezie, zaś Pliniusz Starszy opisuje deszcz kawałków mięsa, krwi i innych części zwierząt, m.in. wełny. W średniowieczu zjawisko to występowało tak często, że ludzie zaczęli wierzyć, że ryby rodzą się w niebie, a już jako osobniki dojrzałe spadają potem na ziemię. Staroruski latopis "Powieść minionych lat", opisujący dzieje państwa ruskiego przytacza informację że "w północnych krajach za Jugrą i Samojedzią z chmur spadają na ziemię małe wiewiórki i młode jelonki".

>> Zobacz także: Koniec świata nastąpi w 2019? W Ziemię może uderzyć asteroida <<

Deszcz zwierząt występuje również w czasach współczesnych. Zobaczcie najbardziej spektakularne przejawy tego fenomenu.

Deszcz gęsi śnieżnych - Stany Zjednoczone, 2018

W amerykańskim stanie Idaho policja otrzymała zgłoszenie dotyczące 50 martwych gęsi leżących na parkingu. Nieco później okazało się, że kolejne 60 martwych ptaków znajduje się na dachach pobliskich magazynów. Ekspertyza wykonana przez miejscowych weterynarzy nie wykazała, by ptaki były zarażone wirusem ptasiej grypy. Gęsi migrowały w kierunku Kanady. Podobno wyjaśnieniem tego fenomenu była gwałtowna burza, która szalała w okolicy, na chwilę przed tym, kiedy znaleziono martwe ptaki. Naukowcy wyjaśnili, że pioruny i grad wielkości piłek tenisowych mogły być przyczyną ich masowej śmierci.

Deszcz gęsi śnieżnych Fot. foto: kadr z wideo

Deszcz ryb - Meksyk, 2017

We wrześniu 2017 roku, w niewielkim miasteczku Tampico w Meksyku, z nieba spadł rzęsisty deszcz małych rybek. Opis całej sprawy został opublikowany na profilu Obrony Cywilnej Tamaulipas:

Identyczne zjawisko miało miejsce 13 lat wcześniej, 18 sierpnia 2004 roku na Wyspach Brytyjskich. Deszcz ryb spadł na wieś Knighton w okolicach Powys w Walii. Dwa lata wcześniej ryby spadły z nieba na miejscowości Korona w Grecji, zaś tego samego roku w australijskim Lajmanu, "padało rybami" dwa dni z rzędu.

Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że rybki zostały zassane z wody przez tornado i w chmurze pyłu wodnego przeniesiona nad Knighton. Tam cieplejsze powietrze sprawiło, że chmura się rozproszyła. Tę samą teorię przedstawili Grecy z uniwersytetu w Salonikach. Problem polega na tym, że w obu przypadkach ośrodki meteorologiczne nie odnotowały wystąpienia trąby powietrznej w tym regionie w czasie tego zaskakującego zjawiska.

W pierwszej połowie czerwca 2009 roku deszcze ryb i kijanek wystąpiły w prefekturze Ishikawa, Miyoshi (prefektura Hiroszim), w Shiwa (prefektura Iwate) oraz w Hamamatsu w prefekturze Shizuoka w Japonii.

Podobne przypadki odnotowano również w Indiach i Chinach.

Deszcz żab - Węgry, 2010

22 czerwca 2010, w niewielkiej miejscowości na Węgrzech spadł deszcz żab. Płazy spadły z nieba w miejscowości Rakoczifalva, oddalonej o sto kilometrów od Budapesztu. Węgierscy naukowcy wytłumaczyli, że zwierzęta mogły być przeniesione przez formujące się gęste i rozbudowane pionowo chmury deszczowe cumulonimbus, w których występują silne prądy wznoszące. Ta teoria ma sens o tyle, że w tym czasie nad Węgrami przechodziły potężne burze.

>> Zobacz także: Pomarańczowa poświata wokół Ziemi. Jest niebezpieczna? <<

Deszcz pająków - Brazylia, 2016

Jeśli cierpicie na arachnofobię, pomińcie ten fragment Archiwum Tajemnic. W brazylijskim mieście Paraná z nieba spadł deszcz pająków. Według naocznych świadków, nad miasto nadciągnęła chmura pająków, które w pewnym momencie zaczęły spadać niczym deszcz. Biolog, który jest specjalistą w dziedzinie arachnologii z Uniwersytetu Parana twierdzi, że jest to zjawisko normalne i występuje głównie w Sao Paulo.

To samo spotkało mieszkańców miejscowości Goulburn w Australii. Mieszkańcy miasteczka przerażeniem odkryli, że całe pola i domy spowijają pajęcze sieci. Wszędzie roiło się od spadających z nieba pająków.

Deszcz krewetek i ośmiornic - Chiny, 2018

W 2018 roku w czasie nawałnicy w chińskiej prowincji Shandong z nieba zaczęły spadać ryby, ośmiornice i różne inne morskie zwierzęta. Mieszkańcy niemal 2-milionowego miasta wpadli w histerię. W tym przypadku teoria naukowa mówi, że zwierzęta zostały wyssane przez huragan z Morza Żółtego, a potężny wiatr przeniósł je nad miasto. O całej sprawie poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua.

Co sadzicie o tym zjawisku? Czy naukowe wyjaśnienia Was przekonują? Który z tajemniczych fenomenów przeraża Was najbardziej?

Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.