Drogowa Arrinera zaprezentowana w Poznaniu

07.04.2017 10:19
Drogowa Arrinera zaprezentowana w Poznaniu Fot. materiały prasowe

Na targach motoryzacyjnych w Poznaniu Arrinera SA zaprezentowała przygotowany do procesu homologacji samochód drogowy – Hussaryę 33.

Jak twierdzi producent, samochód jest blisko spokrewniony z wyścigowym modelem – Hussaryą GT3. Jego konstrukcja bazuje na ramie przestrzennej z poszyciem wykonanym z kompozytów carbonowo-kevlarowych. Tak samo jak wyczynowa wersja, auto napędzane jest umieszczonym centralnie wolnossącym silnikiem V8 LT o mocy od 460 do 650 KM i 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego, przekazywanego na koła za pośrednictwem skrzyni biegów Cima.

Projektanci zadbali również o aspekt aerodynamiczny polskiego superauta, o czym świadczą aktywne elementy. Do tego na pokładzie znajdziemy nowoczesne systemy elektroniczne, w tym wykonany na zamówienie wyświetlacz informacyjny dla kierowcy. Przy okazji producent chwali się, że wyścigowa odmiana GT3 jest jedynym profesjonalnym pojazdem wyścigowym zaprojektowanym w Polsce, który w dodatku bardzo szybko zadebiutował na torach:

Samochód, który w formie statycznej zaprezentowano w Birmingham w styczniu 2016 roku, już w maju tego samego roku przeszedł pierwsze testy na torze badawczym w Bruntingthorpe, by następnie jako pierwszy polski samochód w historii wystąpić w czerwcu na prestiżowym Festival of Speed w Goodwood. Jesienią rozpoczęto próby dwóch kolejnych prototypów, kontynuowane po zakończeniu sezonu zimowego w Wielkiej Brytanii. Egzemplarz, który trafił do Poznania, to samochód, który uczestniczył w testach na torach Silverstone, Donington Park, Snetterton oraz Blyton Park jeszcze na kilka tygodni przed transportem do Polski.

O profesjonalnym podejściu do projektu świadczy współpraca z Anthonym Reidem, a także Nickiem Heidfeldem. Obaj kierowcy bardzo doceniali właściwości jezdne polskiego supersamochodu.

Przy czym Hussarya GT3 podczas swojego debiutu cierpiała na tzw. „choroby wieku dziecięcego”, zaliczając wpadkę przed sporą widownią. I to właśnie takie incydenty potrafią skutecznie odstraszyć potencjalnych kupców przed wydatkiem rzędu 229 000 dolarów amerykańskich za bazową wersję wyścigową.

 

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.