Ekologiczne Porsche 911 w planach…

17.11.2015 17:10
Ekologiczne Porsche 911 w planach… Fot. materiały prasowe

Jedna z największych ikon motoryzacyjnych, legendarne Porsche 911 będzie dostępne w wersji z napędem hybrydowym! Na w pełni elektryczny model przedstawicielstwo Porsche na tę chwilę kategorycznie się nie zgadza.

Niemiecka marka idzie z duchem czasu. Niegdyś nie lada zaskoczeniem było wypuszczenie na rynek SUV-a pod ich szyldem, potem limuzyny. Następnie do gamy dołączyły odmiany z silnikami diesla i hybrydy. Niedawno szeregi zasilił jeden z najbardziej sportowych, kompaktowych SUV-ów, tj. Macan.

Aż do niedawna „911-stka” jak żaden inny model kultywował tradycje marki. Nieprzerwanie od lat za plecami podróżujących, na tylnej osi umiejscowiony był wolnossący silnik typu bokser o słusznej pojemności. Dopiero w bieżącym 2015 roku, zaprezentowano bazową odmianę po faceliftingu, której jednostka po raz pierwszy w regularnym modelu została „uturbiona”. Nowy, 3-litrowy turbodoładowany motor generuje moc 370 lub 420 KM w wersji S. Ma więcej wspólnego z ekologią, niż kiedykolwiek wcześniej.

Dlaczego jednak 911 nie prędko będzie korzystać z dobrodziejstwa „ekologicznej” mocy? Odpowiedź jest prosta – wszystko rozchodzi się o wagę. Jak powszechnie wiadomo, nic tak dobrze nie wpływa na właściwości jezdne jak niska masa własna. Thomas Wasserbach, pełniący funkcję dyrektora zespołu opracowującego silniki boksera w Porsche, przypomniał że właśnie największym wyzwaniem w wypadku sportowych pojazdów jest uzyskanie lekkiej konstrukcji:

Oczywiście chcemy korzystać z dużej mocy pochodzącej z silników elektrycznych, ale niestety nie możemy sobie pozwolić na użycie tak wielu baterii przez wzgląd na ich wagę. W tym momencie rozważamy, czy następnym krokiem nie byłoby stworzenie hybrydy. W Le Mans nasz model 919 wykorzystuje system wyjątkowo lekkich baterii, ale dla produkcyjnego samochodu są one zdecydowanie zbyt drogie, więc musimy pracować nad technologią żeby móc ją w końcu zaadaptować w w 911.

Obecna platforma po prostu nie nadaje się do tego, żeby opracować na jej podstawie hybrydowy napęd. Najprawdopodobniej przyszła generacja może dysponować taką technologią – do tego czasu Porsche powinno uporać się z pewnymi problemami, optymalizując rozwiązania do tego stopnia, by relacja ceny w stosunku do wagi, zgadzała się.

Wasserbach zagwarantował, że zdanie klientów i ich oczekiwania są najważniejsze:

Potwierdzeniem tego, że Porsche jest marką, która nie jest głucha na opinie swoich klientów, jest fakt, że ta stuttgarcka marka zrezygnowała z planów oferowania wyłącznie automatycznej skrzyni biegów PDK w przyszłej generacji 911 GT3. Wola klientów się ziści i będą oni wciąż mogli machać drążkiem skrzyni biegów oraz operować trzema pedałami.

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.