Facebook nie chciał usunąć filmu ze znęcaniem się nad dzieckiem

Michał Tomaszkiewicz
19.07.2018 14:35
film ze znęcaniem się nad noworodkiem na Facebooku|undefined Fot. kadr z wideo

Młoda kobieta podtapia dziewczynę w wannie, film z wydarzenia podpisany jest frazą „gdy Twoja córka zakocha się w czarnym chłopcu”. Wideo jest hostowane przez Facebooka od kilku lat – jak nieoficjalnie stwierdził portal, nie łamie ono jego standardów i nie może zostać usunięte.

O podeściu Facebooka do udostępniani drastycznych treści zrobiło się głośno w Wielkiej Brytanii po tym, gdy serwis nie zdecydował się wykasować filmu pokazującego, jak dorosły mężczyzna znęca się nad dzieckiem.

Zgłoszenia internautów okazały się być nieskuteczne – jak się okazało, akty przemocy, ataki na tle rasowym czy samookaleczanie nie jest sprzeczne z zasadami panującymi na Facebooku.

Co więcej, okazało się przy okazji, że pracownicy portalu nie zgłaszają faktu zarejestrowania drastycznych scen na policję – według polityki Facebooka, reagować muszą tylko wtedy, gdy do zdarzenia dochodzi w trakcie transmisji na żywo.

Do takich rewelacji udało się dotrzeć brytyjskiej telewizji, która weszła do Facebooka z ukrytą kamerą. Dziennikarz usłyszał między innymi, że z punktu widzenia portalu takie nagrania to „internetowe śmieci”.

 Wiceprezes ds. Polityki publicznej Facebooka, Richard Allan, do zarzutów postawionych portalowi w wideo odniósł się w następujący sposób:

Oczywiście część z materiałów, jak pokazano w programie, nie oddaje polityki i wartości Facebooka. Analizujemy te błędy w procesach szkoleniowych, żeby więcej się nie powtórzyły. Jesteśmy wdzięczni dziennikarzom, którzy zwracają nam na to uwagę.

Filmy, które wzbudzają najwięcej kontrowersji, oznaczane są jako drastyczne – nie zaczynają się odtwarzać automatycznie użytkownikom, miniaturka jest przyciemniona, a obejrzenie wymaga kliknięcia na specjalne potwierdzenie, że użytkownik wie na co się pisze.

Tak było na przykład z nagraniami transmisji na żywo, podczas których ginęli ich autorzy – Facebook tłumaczył, że takie materiały stanowią świadectwo czasów i są ważnym głosem w dyskusji nad bezpieczeństwem publicznym.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.