Fizyk strollował internautów. Pokazał plasterek chorizo zamiast Proximy Centauri

09.08.2022 16:04
Fizyk strollował internautów. Pokazał plasterek chorizo zamiast Proximy Centauri Fot. Shutterstock

Wybitny fizyk, dyrektor francuskiej Komisji ds. Alternatywnych Energii i Energii Atomowej, Étienne Klein postanowił w nietypowy sposób strollować internautów. Jego wpis w mediach społecznościowych bije rekordy popularności!

Znany fizyk, Étienne Klein, umieścił na Twitterze fotografię, która była rzekomo wykonana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Opis sugerował, że zdjęcie pokazuje Proximę Centauri - drugą najbliższą Ziemi gwiazdę, która oddalona od Ziemi o ponad 4 lata świetlne.

Fizyk strollował internautów

Naukowiec zamieścił wpis na swoim profilu, który jest obserwowany przez ponad 91 tysięcy osób. Zachwycał się w nim szczegółami wyjątkowej fotografii:

Polecamy
Zdjęcie Proxima Centauri, najbliższej Słońcu gwiazdy, oddalonej od nas o ponad 4 lata świetlne zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Ten poziom szczegółowości…

- czytamy we wpisie.

Użytkownicy platformy uwierzyli badaczowi, a pod postem zgromadziła się duża ilość komentarzy. Po jakimś czasie okazało się, że wpis był żartem, a na obrazku znajdował się plasterek kiełbasy chorizo. Francuz przyznał w kolejnym tweecie, że zdjęcie przedstawia plaster hiszpańskiej wędliny.

Według współczesnej kosmologii żaden przedmiot związany z hiszpańskimi wędlinami nie istnieje nigdzie indziej niż na Ziemi

 - napisał w kolejnym poście.
Niestety ta wiadomość zirytowała wielu czytelników, a naukowiec poczuł się w obowiązku wyjaśnić swoje nietypowe zachowanie.

W świetle niektórych komentarzy czuję się zobowiązany do sprecyzowania, że ten tweet, pokazujący rzekome zdjęcie Proximy Centauri, był żartem

Klein stwierdził także, że chciał w ten sposób zmusić internautów, aby zwracali większą uwagę na autentyczność treści publikowanych w mediach społecznościowych.

W kolejnym poście Klein umieścił prawdziwe zdjęcie kosmicznego obiektu:

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek został wystrzelony w kosmos. Urządzenie oficjalnie rozpoczęło pracę 12 lipca. Jego zadaniem jest badanie dalekich zakątków Wszechświata, w tym także pierwszych galaktyk, które z Ziemi są niewidoczne dla ludzkiego oka.

Proxime Centauri prawdopodobnie jest częścią układu potrójnego – razem z gwiazdą podwójną Alfa Centauri. Jest najsłabszą i najmniejszą z układu gwiazd Alfa Centauri. Gwiazda to czerwony karzeł, mający około 14% średnicy Słońca.

Źródło: CNN

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.