Grupa VW zmniejszy gamę o 40 modeli

20.06.2016 12:44
Grupa VW zmniejszy gamę o 40 modeli Fot. materiały prasowe

Niemiecki koncern ma ambitne plany – chce być jednym ze światowych liderów oferujących przyjazne środowisku rozwiązania.

Grupa Volkswagena ma zamiar wprowadzić sporą liczbę elektrycznych i hybrydowych samochodów do swojej gamy, w międzyczasie pozbywając się 40 konwencjonalnych modeli. Taka polityka z pewnością zachęci wielu wiernych klientów do zakupu pojazdu napędzanego alternatywnym źródłem napędu – nie wiadomo jednak jakim kosztem.

O ile liczba 40 modeli to bardzo dużo, o tyle w przypadku jednego z największych europejskich koncernów motoryzacyjnych nie robi aż takiego wrażenia. Należy pamiętać o tym, że Volkswagen jest właścicielem między innymi Bugatti, Bentleya, Lamborghini i Porsche. Te cztery marki nie mają w swojej ofercie zbyt pokaźnej liczby modeli i dlatego nowa polityka nie znajdzie zastosowania w ich przypadku.

Zmiany mają objąć głównie Audi, Seata, Skodę i Volkswagena. Jednak na razie nie wiadomo jakie konkretnie modele znikną z rynku. W pierwszej kolejności grupa Volkswagena pozbędzie się tych samochodów, które nie mogą pochwalić się zbyt dobrymi wynikami sprzedażowymi.

Przedstawiciele zapewniają, że podjęcie konkretnych działań w ramach nowej strategii wymaga czasu. W końcu niemiecki koncern nie chce pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy. Obecnie grupa Volkswagena ma w swojej ofercie około 340 modeli.

Nowe postanowienia są również podyktowane następstwami afery Dieselgate. Już nie chodzi o cięcie kosztów – które też są istotne – tylko o odzyskanie zaufania klientów. Ze strategicznego punktu widzenia Volkswagen może bardzo mocno skorzystać na rozwoju technologii elektrycznych i hybrydowych. Te z kolei wymagają ogromnych inwestycji finansowych.

W obozie Volkswagena przez pewien okres panowała bardzo burzliwa atmosfera. Niemiecki koncern był zmuszony wziąć kredyty w 13 bankach na łączną kwotę około 20 miliardów euro, a wszystko po to, by pokryć koszty zakrojonych na szeroką skalę akcji serwisowych. Wtenczas rozważano nawet sprzedaż udziałów takich marek jak MAN, Bentley, Lamborghini i Ducati.

Wcześniej z kolei Niemcom udało się wygospodarować 2 miliardy euro oszczędności za sprawą redukcji liczby wersji i opcjonalnego wyposażenia poszczególnych modeli, przy okazji uszczuplając budżet przeznaczony na rozwój technologii o miliard w cyklu rocznym do 2020 roku.

Czas pokaże czy nowa strategia przyniesie pożądane skutki.

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.