Hasła użytkowników popularnej aplikacji do szukania hotspotów wyciekły

Marcin Czajkowski
23.04.2019 16:44
router|undefined Fot. maxpixel.net/CC0

Wi-Fi Finder to aplikacja na Androida służąca do wyszukiwania hotspotów i dzielenie się hasłami do sieci. Pod koniec kwietnia wyciekło ponad 2 miliony haseł użytkowników.

Aplikacja, którą ściągnęły tysiące użytkowników, pozwalała na wyszukiwanie hotspotów w okolicy. Oprogramowanie pozwalało na dzielenie się zapisanymi w telefonie hasłami tworząc bazę danych, dostępną dla każdego użytkownika. Pod koniec kwietnia 2019 roku wyszło na jaw, że owa baza danych, na którą składało się ponad 2 miliony haseł, była dostępna dla każdego, kto chciał ją znaleźć. Narażony był każdy, kto zamiast korzystać z internetu mobilnego wolał logować się do darmowego Wi-Fi.

Przeczytaj także

Dane użytkowników w niebezpieczeństwie

Jak wykryli eksperci ds. bezpieczeństwa z GDI Foundation, ponad 2 miliony haseł były dostępne w nieszyfrowanej formie dla każdego, kto ich poszukał. Sanyam Jain, odpowiedzialny za odkrycie mówi:

Przez ponad dwa tygodnie próbowaliśmy skontaktować się z chińskim deweloperem, jednak bez skutku. Skontaktowaliśmy się więc z dostawcą serwera , który usunął bazę danych w ciągu jednego dnia.

Baza danych dostępna była do pobrania w formie jednego, dużego pliku, w którym zapisane były nazwy, lokalizacje i hasła do sieci Wi-Fi. Już takie informacje stwarzają realne zagrożenie. Haker może na przykład zmodyfikować ustawienia routera, kierując innych użytkowników sieci na szkodliwe strony internetowe. Czysto hipotetycznie, możliwe byłoby również przejęcie urządzeń z kategorii smart home, połączonych z domową siecią - a więc na przykład kamer monitoringu.

Co jest w całej tej sytuacji przerażające to fakt, że miliony użytkowników ściągają aplikacje od deweloperów, o których nikt wcześniej nie słyszał i sami wysyłają im dane, które w niepowołanych rękach mogą wyrządzić sporo szkody. Zdecydowanie powinniśmy więcej wagi przykładać do tego, jakie oprogramowanie instalujemy na naszych smartfonach.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.