Jak działa asystent przyczepy w VW?

19.01.2016 09:27
Jak działa asystent przyczepy w VW? Fot. materiały prasowe

Manewrowanie sporych rozmiarów samochodem do najłatwiejszych nie należy. Jednak może być znacznie gorzej, jeśli na przykład ciągniemy za sobą przyczepę. Może, ale nie musi…

Volkswagen poszedł o krok dalej i zamiast bawić się w manewrowanie autem z przyczepą, znalazł sposób na sprawne poruszanie się w stronę odwrotną do prawidłowego kierunku jazdy. Wyobraźcie sobie zatem, że to przyczepa ciągnie samochód, a nie na odwrót. Musi być w tym jakiś haczyk... I jest:

Niemiecki producent samochodów poszedł na całość. Jego kierowcy poruszali się „wstecz”, przejeżdżając przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, zjeżdżając w dół z parkingu nadziemnego, dynamicznie parkując, pokonując rondo i nawet wyprzedzając pojazdy na drodze dwukierunkowej! I wcale nie zostało to dokonane dzięki wybitnym zdolnościom motorycznym jednej osoby. Za projektem stał cały sztab osób:

Pracę rozpoczęto od przecięcia w pół auta miejskiego napędzanego 1,4-litrowym silnikiem. Następnie zbudowano stelaż, zabudowano go szkłem akrylowym, które pokryto przezroczystą folią. Za sterami samochodu i przyczepy usiedli kaskaderzy komunikujący się ze sobą za pomocą systemu łączności i zestawu słuchawek z mikrofonem. Cała sztuka polegała na zaufaniu i harmonii między prowadzącymi.

Tak więc Volkswagen, wykorzystując sprytne sztuczki, udowodnił, że jazda z przyczepą może być bajecznie prosta. Niegdyś opanowanie tej sztuki wymagało dużego doświadczenia, lat praktyki. A dzięki dzisiejszej technologii to jest prostsze niż kiedykolwiek!

To wszystko jest prawie tak łatwe, jak na powyższych filmach. Prawie... Działanie systemu asystenta parkowania z przyczepą zostało jednak lepiej zobrazowane w tej reklamie:

W obu klipach w roli głównej wystąpił Volkswagen Passat B8 w nadwoziu kombi.

Co sądzicie o tej formie promocji?

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.