"Kapsuła śmierci" już w Polsce. Wkrótce każdy może mieć własne urządzenie do popełniania samobójstw

12.05.2022 16:16
"Kapsuła śmierci" już w Polsce. Wkrótce każdy może mieć własne urządzenie do popełniania samobójstw Fot. Lukasz Gdak/East News

Kapsuła do popełniania samobójstw jest już w Polsce. Dzięki technologii 3D każdy może mieć własne urządzenie samozagłady.

Trwają końcowe testy "kapsuły śmierci". Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, urządzenie służące do popełniania samobójstw pod koniec czerwca trafi z Holandii do Szwajcarii, której rząd oficjalnie zatwierdził Sarco.

Już wkrótce każdy może mieć własne urządzenie do popełniania samobójstw

Na tym jednak nie koniec. Konstruktorzy chcą udostępnić w internecie plik, który pozwoli na wyprodukowanie urządzenia na drukarkach 3D. Kapsuła Sarco to wynalazek australijskiego aktywisty, Philipa Nitschke, który od lat walczy o prawo do eutanazji.  

To bardzo spokojna śmierć – przekonuje twórca urządzenia.

Żeby móc popełnić w kapsule Sarco samobójstwo wystarczy wcisnąć jeden przycisk. Po chwili traci się przytomność, a komora wypełni się ciekłym azotem. Zgon ma następować w kilka minut po naciśnięciu przycisku. Część, w której znajdują się zwłoki pełni równocześnie rolę trumny.

Prace nad Sarco posuwają się naprzód, ale wolniej niż się spodziewaliśmy, ponieważ musieliśmy dokonać pewnych zmian w konstrukcji generatora. Mimo to nasz nowy główny inżynier twierdzi, że projekt będzie gotowy do prób jeszcze w tym miesiącu

- mówi w rozmowie z Medonetem Philip Nitschke, inicjator projektu.

Jeśli chodzi o pobieranie plików, nie jest to jeszcze możliwe, ponieważ nie zostały one opublikowane. Plan jest taki, aby upewnić się, że urządzenie działa poprawnie, zanim opublikujemy pliki do druku w naszym e-podręczniku

- dodaje Nitschke."Kapsuła śmierci" już w Polsce

Jeden z egzemplarzy "kapsuły śmierci" jest już także w Polsce. Będzie go można zobaczyć przy okazji premery sztuki "Prawo wyboru" w poznańskim Teatrze Narodowym.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Agnieszka Maciaszek z Teatru Nowego poinformowała, że wystawienie kapsuły ma na celu rozpoczęcie ogólnopolskiej debaty dotyczącej prawa wyboru oraz tego, czy takie wynalazki są potrzebne.

Źródło: medonet.pl, Gazeta Wyborcza

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.