Lexus NX poruszający się na kołach z lodu

22.12.2015 08:06
Lexus NX poruszający się na kołach z lodu Fot. materiały prasowe

Japoński producent postanowił celebrować nadchodzące Święta w bardzo nietypowy sposób, opracowując pierwszy na świecie samochód poruszający się na kołach stworzonych z lodu...

Przez trzy miesiące zespół Lexusa prowadził badania, projektował i testował tego typu rozwiązanie. Według zapewnień Japończyków, wytworzenie funkcjonalnych kół w 100% wykonanych z samego lodu było wyjątkowo ciężkim zadaniem. Przy wykorzystaniu technologii laserowej, wieloosiowych frezarek i trójwymiarowego projektowania CAD uformowano odpowiednią bryłę, którą następnie przez 5 dni przetrzymywano w temperaturze -30 stopni Celsjusza.

Za cały projekt odpowiadała firma Hamilton Ice Sculptors z siedzibą w Londynie, która już od 35 lat projektuje i wytwarza różnorodne, wielkoformatowe produkty z lodu. Rzeźbiarze ręcznie pracowali nad każdym kołem przez 36 godzin przy użyciu wysokiej jakości dłut wykonanych z japońskiej stali.

Lexus NX2 Fot. foto: materiały prasowe

Japończycy nie poszli na łatwiznę – wiernie odwzorowali wzór felg oraz opon zimowych firmy Yokohama. Całość imponuje tym bardziej, że te 4 koła mają do udźwignięcia łączną masę ważącego blisko 1800 kg Lexusa NX 300h, który dysponuje mocą 197 KM i 210 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Przedstawicielstwo Lexusa dumnie obwieściło, że ich model NX nie miał najmniejszych problemów z uruchomieniem silnika w tak niskiej temperaturze. Gotowym samochodem ruszono na podbój londyńskich dróg:

Co ciekawe, na początku października 2015 roku marka będąca własnością Toyota Motor Corporation pokazała światu wiernie odwzorowaną replikę Lexusa IS 300h wykonaną z tektury.

Zespół stworzył wirtualny model 3D, następnie cyfrowo podzielił go na mniejsze elementy. Ostatnim krokiem było wycięcie odpowiednich form z 1700 warstw płaskich tektur o grubości 1 cm i połączenie w całość przy użyciu kleju na bazie wody. Lexus również się nie rozdrabniał przy tym projekcie – samochód uzbrojono w działające drzwi, światła oraz koła napędzane przez elektryczny silnik:

Który projekt podoba Wam się bardziej?

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.