Magnetyczna Górka - niezwykłe zjawisko koło Wałcza. Na czym polega jej fenomen?

Olga Konarzycka
14.08.2018 19:03
Magiczna górka|undefined Fot. kadr z wideo michał mikołajczak - „Magiczna górka Wałcz”

Niedaleko Wałcza znajduje się wzniesienie, któremu całkowicie obce wydają się być prawa fizyki. Umieszczone na niej przedmioty bądź pojazdy zamiast staczać się z góry, samoczynnie wędrują ku jej szczytowi. Jaka jest przyczyna tego niezwykłego zjawiska?

Na świecie pełno jest tajemnic i zadziwiających, niewyjaśnionych zagadek. Wielu do dziś głowi się, co tak naprawdę stoi za tajemniczymi dźwiękami dochodzącymi z różnych części świata lub odgłosem z samego dna oceanu.  Równie niepokojące są zagadkowe dziury w Ziemi, pojawiające się co jakiś czas w rozmaitych zakątkach naszej planety. Pora na kolejną zadziwiającą anomalię. Co niezwykłego skrywają tzw. Magnetyczne Górki?

Magnetyczna Górka w Wałczu

Nieopodal Wałcza w województwie zachodniopomorskim zlokalizowany jest prawdziwy geologiczny fenomen. 10 kilometrów od miejscowości, na położonym między Strącznem a Rutwicą odcinku drogi krajowej nr. 22, znajduje się dosyć wyjątkowe wzniesienie. W miejscu tym prawa fizyki zdają się zupełnie nie obowiązywać. Na czym polega fenomen tzw. Magnetycznej Górki? Otóż każdy przedmiot lub pojazd, który się na niej znajduje zamiast zjechać w dół, samoczynnie pnie się ku górze. Nazywane przez niektórych czarodziejskim wzniesienie rozciąga się na długości około 200 m. Jeżeli na wycieczkę wybieramy się samochodem, okazuje się, że cały ten dystans możemy przejechać przy wyłączonym silniku - auto samo wtoczy się pod górę . Podobnie dzieje się z każdą rzeczą, którą chcielibyśmy stoczyć z magnetycznej górki, np. piłką czy plastikową butelką. Zobaczcie nagranie.

Dziwne zjawisko zostało odkryte w 1991 roku przez podróżującego drogą turystę. Mężczyzna w pewnym momencie upuścił na ziemię butelkę z wodą i ze zdziwieniem odkrył, że zamiast zaczęła ona poruszać się w górę całkowicie sama. 

Magnetyczne górka - popularne teorie

Wiele osób, które zdecydowały się zobaczyć tajemniczą anomalię na własne oczy, w momencie dotarcia do Górki skarżyło się na silne bóle głowy czy uczucie podobne do ukłucia w klatce piersiowej. Mało tego, niektórym zdarzało się nawet utracić na niej przytomność. Dlaczego Magnetyczne Górki są tak niezwykłe? Wśród mieszkańców Wałcza znana jest legenda o wdowie, której pewnej nocy udało się znaleźć pokaźną ilość złota. Uradowana kobieta czym prędzej zabrała ze sobą jak najwięcej kosztowności i opuściła skarbiec. Gdy dotarła do domu zorientowała się jednak, że zaślepiona wizją czekającego ją życia w bogactwie zapomniała o swoim dziecku, które zostawiła wśród skarbów. Zrozpaczona matka pospiesznie wrócił na miejsce. Gdy okazało się, że jej pociecha jej cała i zdrowa, postanowiła rzucić na kosztowności klątwę.

W inną popularną teorię dotyczącą anomalii w Wałczu jest rzecz jasna zamieszana pozaziemska cywilizacja. Ponoć w pochodzących z XVII wieku księgach parafialnych odnaleziono zapis o odnotowaniu w okolicach drogi niezidentyfikowanego obiektu latającego. Statek kosmiczny miał ulec niespodziewanej awarii, w wyniku której po dziś dzień jego wrak ukryty jest pod Magnetyczną Górką.

Magnetyczne górki w Polsce i na świecie

Na terenie naszego kraju jest dużo więcej tego typu niezwykłych miejsc. Jeden z najbardziej znanych znajduje się niedaleko Karpacza i określany jest mianem Punktu X. Samoczynne ruchy wykonują tam nie tylko okrągłe obiekty, ale również i rozlane ciecze. Wielu ludzi wierzy, że w tym miejscu przyciąganie ziemskie jest nawet o 4 procent słabsze niż w pozostałych częściach globu. Teoria ta jednak nigdy nie została naukowo potwierdzona. 

Magiczna Górka Fot. foto: wikipedia.org/ CC BY 3.0

 

Podobne tajemnicze wzniesienia znajdziecie również m.in w Międzybrodziu Żywieckim, Otominie, Walimiu, Starych Dzieduszycach oraz Zubowicach. W większości przypadków miejsca te nazywany są magnetycznymi lub magicznymi górkami. Czasem jednak używa się w stosunku do nich określenia piekielna górka. Niektórzy sądzą bowiem, że za niecodzienne zjawiska mogą odpowiadać siły nieczyste. 

Magnetyczne górki można również spotkać podczas pobytu m.in w Szkocji (Electric Brae w Ayrshire), Kanadzie (Magnetic Hill w Moncton) czy USA (Spook Hill na Florydzie). We wszystkich tych miejscach zachodzą dokładnie takie same anomalie. 

Fenomen magnetycznych górek

Chociaż zjawisko, do którego dochodzi na magnetycznych górkach wygląda co najmniej nieprawdopodobnie, w istocie ma ono całkiem logiczne uzasadnienie. Okazuje się, że za tajemnicze wtaczanie się przedmiotów pod górę odpowiedzialna jest zwykła iluzja optyczna. Wszystko spowodowane jest brakiem punktu odniesienia na horyzoncie oraz ułożeniem drzew, które są nieco pochylone w stronę ziemi.

Wskutek tego typu złudzenia ludzkie oko bierze zwyczajną drogę biegnącą w dół za wzniesienie. Teorię tę potwierdzają badania geodezyjne przeprowadzone w Wałczu. Zgodnie z nimi punkt, który przez wielu brany był za szczyt Górki jest w rzeczywistości położony dużo niżej niż ten, uważany za jej początek. W związku z tym ludzie stojący w rzekomo magicznym miejscu, mają nieodparte wrażenie, że znajdują się na szczycie wzniesienia, chociaż tak naprawdę jest to zaledwie jego podnóże.

Co sądzicie o zjawisku Magicznych Górek? Czy dziwne anomalie są w rzeczywistości zaledwie iluzją optyczną? A może kryje się za nimi coś dużo bardziej tajemniczego?

ZOBACZ TEŻ: Śmierć kliniczna: Jak wygląda i co znajduje się po drugiej stronie?  

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.