Marsowy krajobraz La Palma. Popiół wulkaniczny z Cumbre Vieja pokrył całą wyspę [WIDEO]

05.11.2021 17:12
Marsowy krajobraz La Palma. Popiół wulkaniczny z Cumbre Vieja pokrył całą wyspę [WIDEO] Fot. LUISMI ORTIZ/AFP/East News

Dantejskie sceny rozgrywają się na wyspie La Palma. Popiół wulkaniczny z Cumbre Vieja zasłonił mieszkańcom cały świat!

W niedzielę 19 września 2021 o godz. 15.20 czasu kanaryjskiego doszło do wybuchu wulkanu w Cumbre Vieja. Przed eksplozją w ramach prewencji ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

Marsowy krajobraz na wyspie La Palma

Wcześniej w rejonie wulkanu zarejestrowano roje trzęsień ziemi. Pierwsza duża seria miała miejsce w październiku 2017 roku. Po nim nastąpiło kolejne zdarzenie sejsmiczne w lutym 2018 roku i aż pięć pod koniec grudnia 2020 roku. Wtedy to doszło także do ponad 600 wstrząsów na wyspie.

Polecamy

Obecnie w tym regionie nadal jest niebezpiecznie, ponieważ Cumbre Vieja nieustannie wyrzuca materiał wulkaniczny i chmury popiołu. W związku z trwającą erupcją jakość powietrza na wyspie znacznie pogorszyła się. Służby medyczne zalecają mieszkańcom wyspy noszenie masek ochronnych oraz gogli.

Polecamy

Gęsta chmura popiołu wulkanicznego była bezpośrednią przyczyną anulowania wielu lotów na wyspę i z wyspy. W porcie na La Palmie ustawiają się długie kolejki pasażerów, którzy chcą opuścić to miejsce.
Jak informuje serwis Radio ZET:

Premier rządu Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres zauważył, że erupcja Cumbre Vieja jest największym wybuchem wulkanu w Europie w ciągu ostatnich 100 lat.

Jak dotąd lawa pochłonęła już 10 kilometrów kwadratowych powierzchni La Palmy i zniszczyła blisko 3000 budynków.

Źródło: RadioZET.pl

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.