Mors na plaży w Mielnie. "To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Bałtyku"

24.06.2022 11:36
Mors na plaży w Mielnie. "To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Bałtyku" Fot. Shutterstock

Sensacja na plaży w okolicach Mielna. Nad Bałtykiem wylegiwał się... mors arktyczny. 

W czwartek 23 czerwca 2022 na dzikiej plaży między Mielnem a Łazami pojawił się mors arktyczny. To pierwszy taki przypadek w historii na polskim wybrzeżu Bałtyku.

Mors na plaży w Mielnie

Mors arktyczny pojawił się na plaży w okolicach Mielna. Zwierze odpoczywało pomiędzy kanałem jamneńskim a miejscowością Łazy. Mieszańcy i turyści uwiecznili to historyczne wydarzenie na zdjeciach i filmikach.

Polecamy
To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Bałtyku

- pisze na Facebooku "Puls Mielna".

Zdaniem przyrodników była to prawdopodobnie młoda samica, którą tydzień temu zaobserwowano u wybrzeży Rugii w Niemczech.  Jednak Robert Maślak, biolog UWr jest zgoła odmiennego zdania

Raczej nie samica, ale stary samiec 30-40 lat w kiepskiej kondycji

- napisał na Twitterze.

Obecność morsa na naszych plażach to na pewno przyrodnicza sensacja, ale apelujemy do Was, aby przede wszystkim zachować dystans i pozostawić zwierzę w spokoju. To dla niego najlepsza pomoc. Kiedy poczuje, że chce ruszyć w dalszą drogę lub schłodzić się w wodzie, sam zdoła to zrobić

– apelują przedstawiciele WWF.

Mors arktyczny. Co to za zwierze?

Morsy arktyczne to duże, drapieżne ssaki morskie, które zamieszkują Arktykę. Dorosłe samce ważą od 600 do aż 1500 kilogramów i mogą osiągnąć nawet do czterech metrów długości. Zwierzaki mają pomarszczoną brązową i różową skórę, płaskie płetwy i dużo tłuszczu, który pozwala utrzymać ciepło w zimnej wodzie. Morsy mogą żyć do 40 lat.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.