MuseNet - sztuczna inteligencja, która napisze piosenkę w dwóch kliknięciach

Marcin Czajkowski
29.04.2019 16:09
musenet|undefined Fot. zrzut ekranu

OpenAI, znane chociażby ze stworzenia sztucznej inteligencji, która pokonała mistrzów świata w Dotę 2, zaprezentowała program MuseNet, który napisze piosenkę bazując na uczeniu maszynowym.

Podczas, gdy słuchacze niektórych gatunków muzyki za złe mają wykonawcom korzystanie z automatów perkusyjnych, wprowadzanie do kompozycji nowoczesnych elementów, czy posiłkowanie się technologią, powstają kolejne narzędzia, który wysiłek związany z komponowaniem muzyki mają sprowadzić do minimum. Niedawno donosiliśmy o Dadabots - sztucznej inteligencji, która zapewniała niekończący się livestream, tworzonej na bieżąco, muzyki metalowej. Pod koniec kwietnia 2019 roku pojawiło się kolejne narzędzie tego typu - MuseNet.

Aplikacja jest w stanie tworzyć krótkie, 4-minutowe kompozycje, z użyciem 10 instrumentów: fortepianu, instrumentów smyczkowych, dętych i perkusyjnych, harfy, gitary i basu. MuseNet działa na zasadzie inteligentnej sieci neuronowej, która nauczyła się komponować poprzez słiuchanie innych kompozycji. Według OpenAI, były to tysiące plików MIDI w różnych stylach muzycznych - od Mozarta po The Beatles. MuseNet korzysta z tej samej technologii, co inne produkty firmy - GPT-2.

Przeczytaj także

Jazzowa improwizacja na temat Lady Gagi

Aplikacja zna kilka styli muzycznych, począwszy od jazzu, przez klasykę, bluesa, rock aż do popu. I tak, można na przykład posłuchać improwizacji w jazzie na temat motywu z Poker Face Lady Gagi, co do tej pory było zarezerwowane tylko dla słuchaczy wyjątkowo kreatywnych jazzmanów.

Program w bardzo wiarygodny sposób łączy style muzyczne i konkretne kompozycje, tworząc pełnoprawne utwory. MuseNet można wypróbować na stronie dewelopera do 12 maja 2019 roku.

Przeczytaj także

Sztuczna inteligencja w muzyce

Aplikacja OpenAI to nie pierwsze próba stworzenia sztucznej inteligencji, która komponować będzie muzykę. Jakiś czas temu głośno było o Dadabots - niekończącym się deathmetalowym livestreamie.

Większość sieci, które udało nam się utworzyć, generowało g*wnianą muzykę. Papkę. Utwory się rozpadały. Ta jest wyjątkowa. 

- tak mówił o niej twórca. MuseNet to jeszcze bardziej zaawansowana wersja tego konceptu. Niewykluczone, że już za parę lat sztuczna inteligencja będzie grać naprawdę dużą rolę w komponowaniu muzyki.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.