NASA: Zespół naukowców odkrył kosmiczne tsunami rozrywające galaktyki

15.04.2020 17:54
Kosmiczne tsunami|undefined Fot. NASA, ESA and J. Olmsted (STScI)

Zespół astronomów z NASA dzięki teleskopowi Hubble’a zaobserwował niezwykłe zjawisko, które można nazwać kwazarowym tsunami.

Nazwa "kwazar" wzięła się od "Quasi-Stellar Object", czyli "obiekt gwiazdopodobny". Kwazary to najjaśniejsze we Wszechświecie obiekty. Z Ziemi wyglądają jak jasne gwiazdy, jednak w rzeczywistości ich światło pochodzi z wiru rozgrzanej materii, która jest wsysana do wnętrza gigantycznej czarnej dziury.

Kosmiczne tsunami rozrywające galaktyki

Kwazary są bardzo oddalone od Ziemi. Emitują ogromne ilości energii, bo w ich wnętrzach znajdują się supermasywne czarne dziury. Kwazary wyrzucają mnóstwo promieniowania.

Przeczytaj także

Astronomowie z NASA po wnikliwym badaniu danych z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a doszli do bardzo interesujących wniosków. Kwazary emitują ogromne podmuchy energii, które mogą tworzyć kosmiczne tsunami.

Badacze obejrzeli dokładnie 13 takich obiektów. W każdym z nich szalało kosmiczne tsunami. Zjawisko porusza się z prędkością około kilku procent prędkości światła. To powoduje wypychanie materiału na zewnątrz i tłumienie powstawania nowych gwiazd. Uczeni sądzą, że ilość energii mechanicznej w tym przypadku może być nawet kilkaset razy wyższa od jasności Drogi Mlecznej.

Obserwacja kosmicznego tsunami zwiększa także wiedzę o początkach wszechświata, gdy podobne ogromne odpływy energii były rozpowszechnione.

Zobacz również: W Indonezji wybuchło 6 wulkanów na raz, w tym Krakatau. Słup dymu i popiołu ma 15 km [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.