NASA ostrzega: Asteroida 2000 QW7 zbliża się w kierunku Ziemi. Ludzkość czeka koniec świata?

27.08.2019 14:05
Koniec świata|undefined Fot. Shutterstock

Z raportów opublikowanych przez NASA wynika, że 14 września 2019 roku niebezpiecznie zbliży się do Ziemi asteroida 2000 QW7. Czy unikniemy zderzenia?

Asteroida 2000 QW7 to jeden z największych obiektów, które lecą w kierunku naszej planety. Według badań NASA i raportów opracowanych przez CNEOS, w przeciwieństwie do innych dużych asteroid, które zbliżają się niebezpiecznie do Ziemi, przerażająca skała znajdzie się naprawdę blisko nas.  

Co wiemy o asteroidzie 2000 QW7?

Obecnie szacuje się, że asteroida 2000 QW7 zbliży się do Ziemi na odległość 5,3 miliona kilometrów (wcześniejsze dane mówiły o 7 milionach kilometrów). Według szacunków ten kosmiczny potwór mierzy 650 metrów wysokości i 290 metrów szerokości, co czyni ją nieco wyższą od Shanghai Tower w Chinach i niemal równą z Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ludzkość czeka koniec świata Fot. foto: Shutterstock

Asteroida 2000 QW7 mija Ziemię co 6956 dni lub 19,04 lat. Po tym, jak asteroida zbliży się do nas w przyszłym miesiącu, jej następna wizyta (o ile do takiej dojdzie) będzie miała miejsce prawdopodobnie 19 października 2038 roku.

Czy można obronić Ziemię przed zagładą z kosmosu?

Naukowcy z NASA i ESA obserwują około 20 000 potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Opracowywane są symulacje, na podstawie których można przewidzieć, gdzie ewentualnie uderzy asteroida. Kilka miesięcy temu NASA przeprowadziła również ćwiczenia przygotowujące Ziemian do ewentualnego uderzenia asteroidy.

Jednak czy to wystarczy, by uratować ludzkość?

Ludzkość czeka koniec świata Fot. foto: Shutterstock

Elon Musk, dyrektor generalny i techniczny w SpaceX ostrzegł niedawno, że Ziemia nie ma żadnej obrony przed asteroidami, a kosmiczne skały mogą zniszczyć miliony istnień, a nawet spowodować wymarcie ludzkości.

Miliarder wydał tę mrożącą krew w żyłach ocenę naszej zdolności obrony planetarnej po tym, jak jego przyjaciel Joe Rogan udostępnił na Twitterze historię z brytyjskiej gazety, która omawiała, jak NASA przygotowuje się na przybycie asteoridy Apophis.

Przeczytaj także

Bardziej skomplikowane działania planowane są dopiero w 2021 roku. Agencja wspólnie z SpaceX planuje misję DART, mającą na celu wysłanie w kosmos rakiety Falcon 9 wyposażonej w impaktor kinetyczny, który ma uderzyć w jedną z asteroid.

Zobacz również: Koniec świata się zaczął! Wypełnia się przepowiednia królowej Saby

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.