NASA szuka życia na księżycu Jowisza. Co skrywa księżyc Europa?

28.08.2019 00:38
Nasa szuka życia księzycu Jowisza|undefined Fot. Shutterstock

NASA szuka nowych form życia na księżycu Jowisza. Pomiędzy 2023 a 2025 rokiem planowana jest misja Europa Clipper, która być może potwierdzi istnienie żywych istot na Europie.

Europa to czwarty co do wielkości księżyc Jowisza i szósty co do wielkości satelita w Układzie Słonecznym. Pod jego lodową skorupą znajduje się ocean ciekłej wody, o którym wiemy już od lat 90. ubiegłego wieku.

Jak wynika z obserwacji dokonanych przez sondę Galileo, ocean znajduje się pod grubą pokrywą lodową, a jego głębokość w najniższym punkcie ma dochodzić do 170 km. Europa znajduje się jednak tak daleko od Słońca, że istnienie ciekłej wody nie jest już możliwe, o ile nie ogrzewa jej jakiś mechanizm.

Nasa rozpoczęła poszukiwania życia na Europie Fot. foto: Wikipedia/NASA/JPL-Caltech/Kevin M. Gill

NASA szuka życia na księżycu Jowisza

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA od wielu lat stara się zgłębić tajemnice księżyca Jowisza. Obecnie planowana jest misja Europa Clipper, która ma się odbyć pomiędzy 2023 a 2025 rokiem.

Naukowcy opracowali plan wystrzelenia sondy kosmicznej, która będzie krążyć przez około 3,5 roku wokół Jowisza. Sonda ma wykonać 45 bliskich przelotów obok Europy, zbliżając się na odległość 25–100 km do jego powierzchni.

Nasa rozpoczęła poszukiwania życia na Europie Fot. foto: Wikipedia/NASA/JPL-Caltech

Czy na Europie może istnieć życie?

Według naukowców księżyc Europa jest najbardziej prawdopodobnym miejscem w Układzie Słonecznym, w którym może istnieć życie. Wszystko wskazuje na to, że pod lodową skorupą o grubości od 15 do 25 km znajduje się ocean słonej wody dwukrotnie większy niż wszystkie oceany Ziemi razem wzięte.

Przeczytaj także

Jakiś czas temu sonda należąca do NASA zarejestrowała także duży obłok pary wodnej, który wystrzelił spod lodowej pokrywy księżyca i dotarł na wysokość około stu kilometrów.

Nasa rozpoczęła poszukiwania życia na Europie Fot. foto: Shutterstock

Wszystkie badania dowodzą, że istnieje duża szansa, że gdzieś na dnie oceanu Europy znajdują się źródła geotermalne, które mogą sprzyjać biogenezie. Teoria ta została przetestowana w warunkach laboratoryjnych na Ziemi.

Naukowcy są zdania, że życie na Europie (jeśli w ogóle tam istnieje), musi znajdować się pod lodem. Księżyc bowiem nie posiada atmosfery i silnego pola magnetycznego, które skutecznie mogłoby chronić różne formy życia przed skutkami promieniowania kosmicznego.

Nasa rozpoczęła poszukiwania życia na Europie Fot. foto: Shutterstock

NASA potwierdza misję na Europe

Trzy główne cele misji polegają na szukaniu śladów życia, przydatności księżyca do życia ludzi oraz zaplanowaniu kolejnych, bardziej zaawansowanych misji naukowych.

Naukowcy chcą również sporządzić szczegółową mapę geologiczną Europy, określić skład powierzchni i prześwietlić lód przy użyciu radaru.

Nasa rozpoczęła poszukiwania życia na Europie Fot. foto: Shutterstock

Obecnie wokół Jowisza krąży sonda Juno, która ma działać do 2021 roku. W 2022 roku ESA planuje wystrzelić sondę JUICE , która będzie mieć za zadanie obserwację Europy, Ganimedesa i Kallisto.

Mamy nadzieję, że już wkrótce dowiemy się więcej o tajemnicach skrywanych przez księżyc Jowisza – Europę.

Zobacz również: 10 niezwykłych zdjęć wykonanych na Marsie

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.