Na Marsie jest woda. Naukowcy potwierdzi szokujące odkrycie sprzed 2 lat

01.10.2020 14:03
Na Marsie jest woda|undefined Fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Pod powierzchnią Marsa występują ukryte jeziora. Pierwsze z nich znaleziono już w 2018 roku. Okazuje się, że nie było ono jedyne i na Czerwonej Planecie występuje cała ich sieć.

Kolejne szokujące odkrycie na Marsie. Naukowcy od dawna sądzili, że na Czerwonej Planecie mogą znajdować się podpowierzchniowe jeziora. Teraz są pewni, że mieli rację!

Na Marsie jest woda

Szokującego odkrycia dokonano z wykorzystaniem danych radarowych z orbitującego statku kosmicznego Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Badania były kontynuacją wykrycia pojedynczego podpowierzchniowego jeziora w 2018 roku. 

Przeczytaj także

Odkryte jeziora mają w sumie powierzchnię około 75 tys. kilometrów kwadratowych, co stanowi około jednej piątej powierzchni Niemiec. Największe z nich, umiejscowione w środku ma 30 km średnicy i jest otoczone przez trzy mniejsze zbiorniki. Każdy z nich ma kilka kilometrów szerokości.

Zidentyfikowaliśmy ten sam zbiornik wodny, ale znaleźliśmy też trzy inne zbiorniki znajdujące się wokół tego pierwszego

– powiedziała współautorka badania Elena Pettinelli z Uniwersytetu Rzymskiego.

Przeczytaj także

Niestety istnienie jezior na Marsie wcale nie oznacza, że istnieje w nich życie. Ma to związek z potencjalnym poziomem ich zasolenia.

Jeziora z zawartością soli około pięciokrotnie wyższą niż woda morska mogą podtrzymywać życie, ale w miarę zbliżania się do dwudziestokrotności, życie nie występuje.

- skomentował sprawę John Priscu z Montana State University.

Przeczytaj także

Badacze sądzą, że takich jezior może być na Marsie jeszcze więcej. Znalezienie kilku sugeruje, że mogą występować w dosyć powszechny sposób

Zobacz również: 10 niezwykłych zdjęć wykonanych na Marsie

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.