Naukowcy odkryli gigantyczne mięsożerne stonogi. Dorastają do 30 cm długości i polują w nocy

26.08.2021 14:39
Naukowcy odkryli gigantyczne mięsożerne stonogi. Dorastają do 30 cm długości i polują w nocy Fot. Shutterstock

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "The American Naturalist" traktują o stonogach gigantach z wyspy Philip, które mordują ptaki i żywią się ich mięsem.

Naukowcy z Uniwersytetu Monash w Australii przyjrzeli się bliżej jednemu z gatunków stonóg zamieszkujących należącą do Australii wyspę Philip.

Stonogi giganty mordują pisklęta

Jak poinformowali badacze, te przerażające stworzenia żywią się mięsem morskich ptaków. Stonogi tego gatunku są wręcz gigantyczne, dorastają nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości. Ale nie tylko ptaki padają ofiarą ogromnych stonóg. Wierzchołkowe drapieżniki uwielbiają także świerszcze, gekony, mniejsze ptaki, a nawet padlinożerne ryby.

Naukowcy odnotowali, że na wyspie ginie rocznie prawie 4 tys. młodych piskląt burzyka czarnoskrzydłego. Na pozostałych przy życiu osobnikach zauważono takie same obrażenia. Po wnikliwej analizie naukowcy stwierdzili, że stoją za tym gigantyczne stonogi.

W pewnym sensie zajęły one miejsce (lub niszę ekologiczną) drapieżnych ssaków, które są nieobecne na wyspie.

- piszą badacze.

Gdy zapada noc, stonogi wyłaniają się ze swoich legowisk i namierzają swoje ofiary. Używając dwóch czułych anten, nawigują po dnie lasu, które służy im za teren łowiecki. Petrele czarnoskrzydłe budują nory na ziemi, więc ich pisklęta są pierwszorzędnym celem.

Stonogi uderzają, gdy pisklęta odpoczywają, zeskrobując mięso z tylnej części szyi ptaków, wstrzykując im śmiertelną truciznę i zjadając je żywcem, gdy tylko następuje paraliż ofiary. Na podstawie obserwacji polujących stonóg oraz analizy próbek tkanek pobranych z ich paszczy i szczątków ofiar, naukowcy oszacowali, że stonogi zjadają rocznie od 2 109 do 3 724 piskląt petreli.

Według badaczy jest to pierwszy odnotowany przypadek stonogi żerującej na ptakach morskich.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.