Naukowiec rozwiązał zagadkę potwora z Loch Ness? Jakim zwierzęciem jest Nessie?

30.01.2021 13:12
Potwór z Loch Ness - materiał poglądowy Fot. Cover Images/East News

Pojawiła się kolejna teoria dotycząca potwora z Loch Ness. Zdaniem eksperta w tej dziedzinie, Nessie jest przedpotopowym gadem morskim, uwięzionym w jeziorze. Nie chodzi jednak o plezjozaura.

Nessie to jedna z najsłynniejszych kryptyd na świecie. Zdaniem naukowców potwór z Loch Ness rzeczywiście może być prehistorycznym gadem, który przetrwał do naszych czasów, ale na pewno nie chodzi o gatunek dinozaura.

Potwór z Loch Ness jest prehistorycznym gadem?

Jedną z największych tajemnic Szkocji od setek lat jest legenda potwora z Loch Ness. Zdaniem wielu naocznych świadków w przepastnych wodach jeziora mieszka stworzenie niesklasyfikowane do tej pory przez zoologów. W ciągu lat pojawiło się wiele teorii - od plezjozaura, przez wielką fokę, wydrę, słonia, rybę po najbardziej racjonalne wytłumaczenia, czyli ludzką psychikę, zjawiska geologiczne i po prosty zwykłe oszustwo.

Polecamy

Jak donosi Daily Record pojawiły się nowe wyniki badań dotyczące na temat tożsamości potwora z Loch Ness, opublikowane w jednym z czasopism naukowych.  Profesor Henry Bauer z Virginia Polytechnic Institute i State University uważa, że poprzedni uczeni weszli na dobry trop, ale wyciągnęli błędne wnioski. Mowa o teorii głoszącej, iż potworem z Loch Ness jest populacja plezjozaurów lub jakichś wodnych dinozaurów, które setki tysięcy lat temu zostały uwięzione w jeziorze, kiedy zostało ono odcięte od morza.

Polecamy

Bauer nie uważa jednak, że uwięzione zwierzę było płetwojaszczurem, choć niewątpliwie mają wspólnych przodków. Według badacza Nessie to w rzeczywistości ogromny, prehistoryczny żółw, który pojawił się w szkockim jeziorze około 12 tysięcy lat temu. Zdaniem Baurea wskazuje na to zachowanie obserwowanych osobników potwora z Loch Ness - na przykład potrzeba zaczerpnięcia wody i rzadkie relacje ze spotkań ze stworzeniem na lądzie.

Polecamy

Ekspert od Nessie uważa, że stworzenia ukrywające się w Loch Ness nie zostały jeszcze odkryte, ale wszystko wskazuje na istnienie dużego nieznanego żółwia podobnego do tych, które żyją obecnie w naszych oceanach.

Najpopularniejszą koncepcją jest to, że potwór z Loch Ness ma związek z wymarłym plezjozaurami. Ale trudno to pogodzić z rzadkością obserwacji na powierzchni, nie mówiąc już o sporadycznych obserwacjach na lądzie.
Z drugiej strony, wszystko, co opisano w odniesieniu do potworów z Loch Ness, jest znane wśród wielu gatunków żywych, a także rzekomo wymarłych żółwi, czyli takie zachowania jak oddychanie powietrzem, ale spędzanie bardzo długich okresów w głębokich wodach, wyprawy na ląd, bardzo szybki ruch w wodzie, zdolność do aktywności w bardzo zimnej wodzie i stosunkowo długie szyje.
Potwory z Loch Ness lub Nessie, to jeszcze nie do końca prawidłowo odkryta i opisana odmiana dużego żółwia morskiego, który najprawdopodobniej nadal istnieje w niektórych niszach oceanicznych.

Czy rzeczywiście tak jest? Trudno orzec, ale warto wziąć pod uwagę, że emerytowany 90-letni naukowiec nie jest traktowany zupełnie poważnie przez środowisko swoich kolegów, a głoszone przez niego teorie często poddaje się krytyce. Baurer swego czasu twierdził na przykład, że homoseksualizm to "aberracja", ale po jakimś czasie przyznał się do błędu w klasyfikacji tego zjawiska. Jest również uznawany za jednego z negacjonistów wirusa HIV i AIDS, przez co trudno traktować jego słowa zupełnie poważnie i ciężko się dziwić, że zajął się badaniem potwora z Loch Ness.

Polecamy

Chociaż pierwsze relacje o dziwnej istocie zamieszkującej głębiny szkockiego jeziora pojawiły się w 565 roku naszej ery, do tej pory nie znaleziono realnych dowodów wskazujących, że w Loch Ness rzeczywiście zamieszkuje nieznany nauce gatunek zwierzęcia.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.