Nie żyje Ryszard Bugajski. Reżyser "Przesłuchania" i "Układu zamkniętego" miał 76 lat

08.06.2019 12:02
Ryszard Bugajski|undefined Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Tragiczne wieści podało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Reżyser od lat zmagał się z ciężką chorobą. Ryszard Bugajski zmarł w piątek 7 czerwca 2019 roku w godzinach wieczornych.

Wieczorem 7 czerwca 2019 roku zmarł wybitny reżyser Ryszard Bugajski. Artysta był aktywny zawodowo od wczesnych lat 70. (pomagał innym reżyserom i tworzył filmy dokumentalne), a 1979 roku zadebiutował wraz z Januszem Dymkiem pełnometrażowym filmem fabularnym "Kobieta i kobieta". Jego ostatnim filmem była wydana w 2016 roku "Zaćma", w której powrócił do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, opowiadając o ostatnich latach życia Julii Brystigerowej. Kobieta była osławioną funkcjonariuszką Urzędu Bezpieczeństwa zwaną "Krwawą Luną".

Nie żyje Ryszard Bugajski. Reżyser miał 76 lat.

Ryszard Bugajski urodził się 27 kwietnia 1943 w Warszawie. Był absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, a także Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (zakończył tam edukację w 1973 roku). Na początku kariery współpracował z Krzysztofem Zanussim przy realizacji "Iluminacji", a także Danielem Szczechurą przy powstawaniu animacji "Hobby" i "Desant". Reżyser przygotował też kilka filmów dokumentalnych zanim zaczął pracę nad pełnometrażowymi produkcjami fabularnymi - były nimi m.in. "Maraton" i "Smak muzyki". 

Jego najwspanialszym dziełem było jednak wydane w 1992 roku "Przesłuchanie", które zostało uznane przez władze za najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL-u. Film Bugajskiego był właściwie od razu przeznaczony do fizycznej likwidacji, a pozbawiony możliwości wykonywania zawodu reżyser został wręcz zmuszony do emigracji. Wyjechał do Kanady, gdzie kontynuował karierę, kręcąc fabularny "Clearcut", a także odcinki popularnych seriali takich jak "Alfred Hitchcock przedstawia" i "The Twilight Zone". Był laureatem Złotej Palmy w Cannes.

Ryszard Bugajski zmarł 7 czerwca 2019 roku w wieku 76 lat. 

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.