Nie żyje Valentina Cortese. Aktorka nominowana do Oscara miała 96 lat

10.07.2019 15:23
Valentina Cortese|undefined Fot. Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

Zmarła włoska gwiazda Valentina Cortese. Aktorka miała 96 lat. Była nominowana do Oscara za rolę w filmie "Noc amerykańska".

Kolejna strata dla światowego kina. 10 lipca 2019 roku w Mediolanie odeszła Valentina Cortese, która rozpoczęła karierę aktorską w latach 40. XX wieku.

Nie żyje Valentina Cortese

Informację o śmierci podał włoski serwis Ansa. Nie podano przyczyny zgonu Cortese. Urodziła się pierwszego 1 stycznia 1923 roku w Mediolanie. Zadebiutowała rolą w filmie "Orizzonte dipinto" z 1941 roku. Międzynarodową sławę przyniosła jej rola we włoskiej wersji "Nędzinków" z 1948 roku. Pierwszą zagraniczną produkcją, w której zagrała Cortese, był brytyjski film "The Glass Mountain" z 1949 roku. Dzięki tej roli zainteresowali się nią amerykańscy filmowcy.

Wystąpiła w thrillerze wojennym "Malaya" u boku Spencera Tracy'ego i Jamesa Stewarta. Grała też z Richardem Contem w "Złodziejskim trakcie" oraz z Humphreyem Bogartem i Avą Gardner w filmie "Bosonoga contessa". Wystąpiła też w wielu produkcjach europejskich, między innymi "Przyjaciółkach" Michelangelo Antonioniego, "Przygodach barona Munchausena" Terry'ego Gilliama czy dramacie historycznym "Brat Słońce, siostra Księżyc" Franco Zeffirellego.

W 1975 roku została nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza rola drugoplanowa za postać Severine w "Nocy amerykańskiej". Za ten sam występ otrzymała nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Ostatnią statuetkę zresztą zdobyła. Jej ostatnią rolą była postać matki przełożonej z filmu "Rozterki serca" Zeffirellego z 1993 roku.

Przeczytaj także

Jej mężem był Richard Basehart - aktor z którym zagrała w filmie "The House On Telegraph Hill" z 1951 roku. Doczekali się syna - Jackiego Baseharta, który również został aktorem. Małżeństwo rozpadło się w 1960 roku. Cortese nigdy więcej nie wyszła za mąż. 

Zobacz też: Nie żyje gwiazda "Facetów w czerni". Rip Torn miał 88 lat

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.