Niezwykły bursztyn został nazwany na cześć prezydenta Adamowicza

09.01.2020 23:20
Bursztyn Adamowicza|undefined Fot. Shutterstock

Tragicznie zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został w nietypowy sposób uhonorowany za wkład w promocję bursztynu bałtyckiego.

Troje naukowców z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego: prof. dr. hab. Ryszard Szadziewski, dr. hab. Jacek Szwedo oraz dr. Elżbieta Sontag opisali samca komara z wymarłego gatunku, który został znaleziony w eoceńskim bursztynie. Grupa badaczy nadała mu nazwę Coquillettidia adamowiczi.

Prezydent Adamowicz uhonorowany w nietypowy sposób

Grupa naukowców z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego postanowiła uczcić tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza za wkład w promocję bursztynu bałtyckiego.

Przeczytaj także

Naukowcy zadedykowali prezydentowi inkluzję w bursztynie. Coquillettidia adamowiczi to inkluzja komara płci męskiej pochodzącego z epoki Eocenu.

Chcieliśmy w ten sposób uczcić jego nieoceniony wkład w promowanie bursztynu bałtyckiego. Był pierwszym prezydentem Gdańska, który dostrzegł nie tylko magię drzemiącą w tym kamieniu, ale przede wszystkim jego bogatą historię związaną z regionem, na którym oparta została promocja Gdańska na świecie. To dzięki jego zaangażowaniu projekt ‘Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu’ został wpisany do strategii rozwoju miasta, czego efektem było m.in. otwarcie Muzeum Bursztynu, świętowanie Bursztynowych Godów na 44. rocznicę ślubu w trakcie Światowego Dnia Bursztynu oraz powołanie Światowej Rady Bursztynu. Dziś bursztyn kojarzy się z Gdańskiem, a Gdańsk z bursztynem

– wyjaśnił prof. Szadziewski w wywiadzie dla Amber.com.pl
Inkluzja nazwana na cześć zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska zamknięta jest w niewielkiej bryłce bursztynu bałtyckiego o wymiarach 16 x 17 x 6 mm.

Komary są rzadkimi inkluzjami znajdowanymi w bursztynie bałtyckim. Dotychczas – po dwóch wiekach badań nad bursztynem bałtyckim – badaczom udało się znaleźć i opisać zaledwie siedem gatunków komarowatych. Odkrycia te pozwalają zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemu wiele milionów lat temu – możliwe, że samice komarów były w stanie przenosić ptasią malarię podobnie jak gatunki żyjące w tropikalnej Afryce

– wyjaśnia dr hab. Jacek Szwedo.
Jest to pierwszy, ale jak się okazuje nie ostatni taki przypadek. W kolejce do badań czekają jeszcze dwie inkluzje, podarowane przez badaczy ze Światowej Rady Bursztynu. Obie również zostaną zadedykowane Adamowiczowi.

Zobacz również: Anomalia Bałtycka po latach. Co się dzieje z tajemniczym obiektem jak z „Gwiezdnych Wojen” na dnie Bałtyku?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.