Od jesieni za przegląd techniczny auta zapłacisz z góry

Aleksandra Kopka
26.04.2017 10:20
Od jesieni za przegląd techniczny auta zapłacisz z góry Fot. :Piotr Jedzura/East News

Kolejne zmiany w przepisach czekają kierowców. Tym razem zamieni się sposób uzyskiwania i płatności za przegląd w stacjach kontroli pojazdów.

Od 30 października 2017 roku, mają wejść przepisy nakazujące uiszczanie płatności za przegląd techniczny auta, z góry. Co te zmiany oznaczają dla kierowców?

Jeśli jesteś posiadaczem nowego auta, zmiana nie będzie drastyczna. Obawiać mogą się kierowcy starych samochodów, dla których uzyskanie pozytywnego wyniku badania technicznego graniczyło z cudem.  Obecna zmiana ma usprawnić pracę stacjom diagnostycznym.

Opłata za przegląd techniczny (obecnie dla aut osobowych to 98 zł) pobierana będzie z góry i bez względu na wynik badania. Oznacza to, że wynik negatywny będzie wpisywany w system online i widoczny dla wszystkich stacji kontroli. Jak zapowiada rząd ma to pomóc w eliminacji nieuczciwego „dogadywania się" z diagnostą i wpisywaniu pozytywnego wyniku za sprawą łapówek.

Spod skrzydeł starostów wyjdą też stacje kontroli pojazdów. Wszystkie podlegać będą teraz pod Transportowy Urząd Techniczny. Te zmiany rozpoczną się we wrześniu 2017 roku i potrwają do 20 maja 2018 roku. Ruch ten ma za zadanie skupienie wszystkich informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Po uruchomieniu możliwości sprawdzenia liczby swoich punktów karnych, rząd planuje wprowadzenie opcji „Mój Pojazd", która zawierałaby informacje o przebytych przeglądach technicznych, ich decyzjach i ewentualnych powodów wyników negatywnych. Byłaby to również pomoc dla policji, która miałaby dostęp do tych danych i sprawdzała ich zgodność w trakcie rutynowej kontroli.

Dodatkowo rząd planuje również wprowadzenie kategorii „Moje Uprawnienia" zawierającej wszystkie kategorie prawa jazdy jakie posiadamy z przypisami (np. o konieczności prowadzenia pojazdów w okularach bądź soczewkach).

Całe przedsięwzięcie jest może i słuszne, jednakże uderzy najbardziej w rynek wtórny samochodów. Z ulic zniknie część pojazdów obecnie dopuszczonych do ruchu, a które po nowelizacji przepisów nie przejdą pozytywnie badań technicznych. Nadchodzi czas zmian dla kierowców, niektóre wydaja się pozytywne, jak ta posła Liroya-Marca o ujednoliceniu tablic rejestracyjnych.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.