Ostatnia bitwa w dziejach świata. Czy biblijne proroctwo wypełnia się na naszych oczach?

28.07.2022 14:44
Ostatnia bitwa w dziejach świata. Czy biblijne proroctwo wypełnia się na naszych oczach? Fot. Shuttertock

Starotestamentowa Księdze Ezechiela zawiera przerażające proroctwo. Mowa w nim o wielkiej wojnie, do której odliczanie prawdopodobnie już się zaczęło.

O czym mówi jeden z najbardziej zagadkowych fragmentów Starego Testamentu - Księga Ezechiela? Zdaniem wielu starożytny prorok opisał w niej relację z lądowania statku kosmicznego obcej cywilizacji. Jednak nie tylko. Biblijny prorok opisuje również historię Goga i Magoga, która zdaniem wielu badaczy odnosi się do obecnych czasów.

Ostatnia bitwa w dziejach świata

Ezechiel żył w VI wieku przed Chrystusem w Izraelu. Prorok pochodził najprawdopodobniej z rodziny kapłańskiej i sam był kapłanem. W 592 r. p.n.e. został powołany na proroka i sprawował ten urząd do ok. 570 r. p.n.e. Doskonale znał historię i był bacznym obserwatorem życia społecznego. Początkowo mieszkał w Jerozolimie lub w jej okolicach skąd w 597 p.n.e. został uprowadzony wraz z dworem króla Jojakima do Babilonii. Tam osiadł w Tell-Abib, na terenie dzisiejszego Iraku. Hebrajski prorok zawarł w swej księdze (Ezech. 38-39) opowieść o Gogu z ziemi Magog, mającym podczas końca świata zaatakować ziemię Izraela, zamieszkałą przez lud izraelski.

Polecamy

Dlaczego badacze łączą tę historię z obecnymi czasami? Prezydent Rosji od dawna próbuje przejąć autorytarną władzę i przywrócić sowieckiemu imperium dawną świetność. Biblijne proroctwo mówi o tyranie z dokładnie tego obszaru, który popełnił przerażające czyny. Czy Bilbila ma na myśli Putina?

Władimir Putin w ubiegłym tygodniu spotkał się w Teheranie z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim oraz ajatollahem Ali Chameneim. Nie można zignorować faktu, że wizyta Putina w Iranie ma miejsce zaraz po wizycie prezydenta Joe Bidena w Izraelu, kraju, któremu Iran wielokrotnie groził.

Dziennik Washington Post analizuje, co mówią ewangeliczni kaznodzieje o wydarzeniach czasów końca. Gazeta podaje, że wielu badaczy ewangelii coraz częściej zwraca uwagę na agresywną politykę Moskwy, która narusza pokój na Ukrainie i skłania się ku zbrojeniu Iranu. Autor artykułu, Matthew Avery Sutton, twierdzi, że w czasie dni ostatecznych właśnie Rosja odegra najistotniejszą rolę.

I tu nadszedł Putin. Wydaje się, że były agent KGB może pomóc w rozbudzeniu apokaliptycznego myślenia wśród części ewangelicznych chrześcijan

- twierdzi analizujący sytuację dziennikarz.

Sutton posiłkuje się badaniami prowadzonymi przez bestsellerowego autora - Joela Rosenberga, pastora megakościoła - Johna Hagee i telewizyjnego eksperta ws. proroctw - Jacka Van Impe'ego. W swoim artykule cytuje również wielu innych badaczy i zwolenników teorii spiskowych, którzy mówią o Rosji w kontekście czasów ostatecznych i analizują rolę tego państwa pod kątem biblijnych proroctw.

Rozdziały 38 i 39 Księgi Ezechiela mówią o ataku sił zbrojnych sześciu narodów na Izrael. Prorok Ezechiel jednoznacznie przepowiedział przymierze między dzisiejszym Iranem, Turcją, Libią, Etiopią, Syrią, Sudanem i Rosją. Ma ono polegać na wspólnym zjednoczeniu się przeciwko Żydom, które skończy się najazdem na Izrael. Przepowiednia mówi również o Gogu z kraju Magog, który stanie na czele koalicją państw i wyruszy przeciwko Izraelowi.

Prorok Ezechiel mówił:

I doszło mnie słowo Pana tej treści: Synu człowieczy, zwróć swoje oblicze ku Gogowi w kraju Magog, głównemu księciu w Mesech i Tubal, prorokuj przeciwko niemu (38:1-2)

Zdaniem biblistów wojna Goga i Magoga będzie prowadzona przez ludy północy, dowodzone przez Goga na obszarach graniczących z południową Rosją oraz z Azją Mniejszą, a wśród jej uczestników znajdą się ponadto narody z Afryki północnej oraz z Bliskiego Wschodu.

W wersetach 38,8.16 Bóg ogłasza, że atak na Izrael nastąpi "w dniach ostatecznych".

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.