Premier Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia. Zamknięte placówki kultury, centra handlowe, nauka zdalna

04.11.2020 14:55
Mateusz Morawiecki|undefined Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia w związku z pandemią. Co się zmieni i od kiedy będą obowiązywać?

Premier podczas środowej konferencji prasowej poinformował o nowych restrykcjach, ale też o rozwiązaniach, które mogą być pomocne w walce z epidemią koronawirusa. Co i od kiedy się zmieni? Jakie nowe obostrzenia będą nas obowiązywać?

Nowe obostrzenia w Polsce. Od kiedy? Co się zmieni?

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce jest bardzo poważna. W środę 4 listopada Ministerstwo Zdrowia zanotowało rekord dobowego przyrostu chorych na COVID-19. Przybyło 24 692 zakażonych, 373 osoby zmarły. W związku z tym władze podjęły kolejne kroki mające na celu zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa w tak szybkim tempie. Podczas konferencji prasowej, premier wprowadził nowe obostrzenia.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

Morawiecki stwierdził, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych w walce z pandemią. W związku z tym zdecydowano się rozszerzyć naukę zdalną o klasy 1-3 szkół podstawowych od 9 listopada. Rząd przewidział również specjalny bon 500-złotowy na zakup sprzętu do pracy zdalnej. Otrzymają go nauczyciele.

Przeczytaj także

Jak mówi premier:

To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom, jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną.

Oprócz tego władze zamykają placówki kultury - w tym kina, galerie sztuki i teatry. Nowe ograniczenia pojawią się także w kościołach - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Zgromadzenia publiczne są dozwolone, o ile liczba ich uczestników nie przekroczy 5 osób.

Jeśli chodzi o zmiany w gospodarce, mocno odczują je centra handlowe oraz hotele. W galeriach otwarte pozostaną jedynie sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi, środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi oraz artykułami remontowo-budowlanymi. Będziemy mogli kupić tam również artykuły dla zwierząt oraz skorzystać z usług. Hotele będą dostępne wyłącznie dla osób, które przebywają w podróżach służbowych.

Jak podkreśla premier, zmiany mają ograniczyć ruch społeczny.

To jest - zdaniem wszystkich specjalistów - dzisiaj już wiadomo jedyny najbardziej skuteczny sposób. Zostańmy w domu, ograniczmy mobilność, kontakty społeczne, to na pewno pomoże w realizacji strategii walki z pandemią.

Wstępnie obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada z możliwością ich przedłużenia.

 

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.