Przeżyła hiszpankę, przegrała z koronawirusem. Zmarła w wieku 109 lat

30.03.2020 10:43
Przeżyła hiszpankę, przegrała z koronawirusem. Zmarła w wieku 109 lat Fot. shutterstock.com/zdjęcie poglądowe

Brytyjka o imieniu Hilda Churchill zmarła z powodu koronawirusa na kilka dni przed swoimi 109. urodzinami. Jako dziecko przeżyła I Wojnę Światową, a następnie epidemię grypy hiszpanki.

Jak podaje brytyjski "The Guardian", zmarła najstarsza ofiara COVID-19. To 109-letnia Brytyjka Hilda Churchill. Kobieta zmarła 28 marca w domu opieki w Salford koło Manchesteru, zaledwie kilka godzin po tym, jak przeprowadzony test potwierdził u niej obecność koronawirusa. Churchill odeszła kilka dni przed swoimi 109. urodzinami.

Z powodu koronawirusa zmarła 109 letnia kobieta 

Hilda Churchill urodziła się w 1911 roku. Miała zaledwie 7 lat, gdy wybuchła pandemia hiszpanki, na którą zachorowało (według współczesnych szacunków) około 500 milionów ludzi, czyli mniej więcej jedna trzecia ówczesnej populacji świata. Jak w rozmowie z gazetą powiedział jej wnuk, Anthony Churchill, rozmawiali niedawno na temat koronawirusa i jego podobieństwa do hiszpanki:

Kiedy odwiedziłem ją ostatnio, to porozmawialiśmy o koronawirusie. Wspomniałem jej, że możemy się przez jakiś czas nie zobaczyć. Powiedziała, że sytuacja jest bardzo podobna do pandemii hiszpanki. W tamtych czasach nie było samolotów, a jednak jakoś udało jej się rozprzestrzenić wszędzie.
Przeczytaj także

Hilda Churchill, podobnie jak większość jej rodziny, również zachorowała na hiszpankę. Jak wspomina jej wnuk, wszyscy z rodziny poza jej roczną siostrą przeżyli pandemię z początku XX wieku. Według niego, często opowiadała o tym, jak przerażające i niezwykłe jest to, iż coś niewidocznego może być jednocześnie tak bardzo niszczycielskie.

Według jej wnuka, Hilda Churchill niczego się nie bała, a jej stan zdrowia był dobry. Dopiero 10 miesięcy temu zdecydowała się na umieszczenie w domu opieki. Jak tłumaczy, kobieta przeżyła tak wiele, że dla niej była to po prostu kolejna rzecz. Hilda Churchill zmarła 28 marca 2020 roku na kilka dni przed swoimi 109. urodzinami.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.