Natalia Nowecka
17.09.2019 15:29
Natalia Nowecka
17.09.2019 15:29

"Przyjaciele" kończą w tym roku 25 lat. Serial o szóstce przyjaciół z Nowego Jorku do dziś uznawany jest za jedną z najlepszych rzeczy, jakie dała nam amerykańska telewizja. Oczywiście nie bez przyczyny. Serial współtworzony przez Martę Kauffman, Davida Crane’a i Kevina S. Brighta to dzieło ponadczasowe, trafiające do widzów w każdym wieku. Każdy z nas ma sobie coś zarówno z Rachel, Joeya, Rossa, Phoebe, Chandlera i Moniki, dlatego darzymy bohaterów tak wielką sympatią. Do tego dochodzi humor, który zwyczajnie nigdy się nie nudzi i sprawia, że choćby przypadkowy odcinek "Przyjaciół" z miejsca poprawia nam humor. By uczcić 25. rocznicę emisji pierwszego epizodu, Kelsey Miller wydała książkę zatytułowaną "Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie", która w naszym kraju ukazała się nakładem wydawnictwa Sine Qua Non.

Foto: kadr z serialu Fot. Foto: kadr z serialu "Przyjaciele"/ Warner Bros. Television

"Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie" jest pozycją obowiązkową dla każdego fana serialu. Również Ci, którzy przygodę z "Przyjaciółmi" mają dopiero przed sobą mogą śmiało sięgnąć po tę pozycję, o ile nie boją się spoilerów (bo tych jest wiele). Autorka dzieli się z czytelnikami nieznanymi dotąd kulisami castingów, anegdotami z planu i rozmaitymi ciekawostkami. Które postacie początkowo miały tworzyć główną serialową parę? Jak Matthew Perry dostał rolę Chandlera? Który z bohaterów został napisany stricte dla odgrywającego go aktora? Kto był pierwszym wyborem do roli Rachel? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce "Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie".

Foto: materiały prasowe Warner Bros. Television Fot. Foto: materiały prasowe Warner Bros. Television

Autorka konsekwentnie prowadzi czytelnika przez kolejne sezony "Przyjaciół'' opowiadając kulisy ich powstawania, problemy produkcyjne (których było nie mało) i rozmaite "smaczki" z nimi związane. Z kart książki dowiadujemy się, jak na bieżąco powstawał serial, jak prezentował się wówczas rynek produkcji telewizyjnych, z jakimi problemami zmierzyć musieli się zarówno twórcy, jak i obsada serialu oraz, jak grupka przyjaciół z Manhattanu kształtowała współczesne trendy (słynna fryzura The Rachel) i wpływała na masową wyobraźnię. Kelsey Miller próbuje rozwiązać zagadkę tego, co stoi za tak spektakularnym sukcesem "Przyjaciół" i faktem, że nawet po 25 latach od premiery (i 15 latach od emisji ostatniego odcinka) wciąż cieszą się taką popularnością. Dzięki lekturze "Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie" dowiadujemy się również, jak na produkcję sitcomu wpłynęły wydarzenia z 11 września 2001 roku i jak twórcy sobie z tą kwestią poradzili.

Foto: kadr z serialu Fot. Foto: kadr z serialu "Przyjaciele"/ Warner Bros. Television

Na potrzeby książki Kelsey Miller przeprowadziła również wiele rozmów z osobami zarówno związanymi z serialem, jak i mediami oraz postronnymi widzami. Dzięki temu dostajemy wszechstronną relację z tego, jak "Przyjaciele" odbierani są pod względem swoich kontrowersyjnych treści. W ostatnich czasach wiele się bowiem mówiło o braku poprawności politycznej, seksizmie, rasizmie i homofobii, które "wręcz wylewają się z ekranu". Czy współcześnie "Przyjaciele" mieliby rację bytu? Czy w ogóle powinniśmy patrzeć na serial pod tym kątem, zamiast pogodzić się z faktem, że jest on produktem swoich czasów?

Foto: kadr z serialu Fot. Foto: kadr z serialu "Przyjaciele"/ Warner Bros. Television

"Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie" to książka napisana lekkim i przystępnym językiem. Dlatego, tak samo jak serial, sprawdzi się jako lektura dla odbiorców w każdym wieku. Jedynym poważnym zarzutem może być niepotrzebne zabrnięcie w kontrowersyjny temat akcji Me Too, która z samym serialem ma niewiele wspólnego. Nie sięgamy bowiem po tę książkę, by czytać o skandalach w Hollywood, tylko by ponownie zagłębić się w świat "Przyjaciół". I w tej kwestii na szczęście dzieło Kelsey Miller sprawdza się znakomicie.

Ocena: 7/10

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.