Robienie selfie oznaką zaburzeń psychicznych

Michał Tomaszkiewicz
18.12.2017 10:53
Robienie selfie oznaką zaburzeń psychicznych Fot. Gordon, CC BY-SA 2.0

Naukowcy przyjrzeli się ponad 200 osobom robiącym selfie i zdiagnozowali wśród nich nową chorobę, nazwaną „selfitis”. Może występować w trzech stadiach, różniących się zjadliwością.

Badania przeprowadzana były wspólnie przez angielski Nottingham Trent University oraz indyjską Thiagarajar School of Management. Przyglądano się dwóm grupom osób.

Dr Mark Griffiths z Nottingham Trent University, który kierował pracami, nie ma najmniejszych wątpliwości – udało się odkryć nową chorobę:

To badanie potwierdza istnienie selfitis i dostarcza innym badaczom danych, dzięki którym można będzie lepiej przyjrzeć się idei oraz sprawdzić, jak wygląda w innych warunkach.

Selfitis charakteryzuje się obsesyjnym robieniem sobie zdjęć i wystawianiem ich na ocenę w internecie. Według naukowców świadczy to o niskim poczuciu wartości, które ma być podniesione dzięki reakcjom znajomych (a czasem nawet nieznajomych) na upubliczniane obrazy.

Robiący selfie chcą także poczuć się członkami dużych grup społecznych, a to właśnie daje im świadomość, że ich zdjęcia są oglądane przez setki, tysiące, a czasem nawet miliony osób na całym świecie.

Badacze stworzyli skalę do oceny intensywności selfitis – wyodrębniono trzy przypadki wskazujące na to, jak daleko posunęła się dana choroba.

Najmniej groźna jest stadium graniczne (borderline) – polega ona na robieniu selfie (co najmniej 3 dziennie), które jednak trafiają „do szuflady”, czyli nie są nigdzie publikowane.

Sprawy zaczynają być poważne w przypadku schorzenia określanego jako ostre (acute) – w tym przypadku mamy do czynienia z postawieniem kropki nad i, czyli wrzucaniem do sieci tych trzech robionych dziennie selfie.

Stadium przewlekłe, najpoważniejsze z zaobserwowanych, charakteryzuje się odczuwaniem głębokim potrzeby dzielenia się swoimi autoportretami z internautami, 6 razy dziennie lub nawet częściej.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.