Sensacyjne odkrycie w Egipcie. Znaleziono mumię z językiem ze złota

05.02.2021 15:46
Mumia ze złotym językiem Fot. "AFP PHOTO / HO / EGYPTIAN MINISTRY OF ANTIQUITIES

Do niezwykłego odkrycia doszło w grotach skalnych w Taposiris Magna w Aleksandrii. Archeolodzy osłupieli ze zdziwienia na widok jednej ze znalezionych mumii

W Taposiris Magna - starożytnym porcie nad Morzem Śródziemnym - dokonano bardzo ciekawego odkrycia. Znaleziono tam bowiem 16 mumii w tym jedną, która wzbudziła ogromną sensację.

Mumia z językiem ze złota

Zespół archeologów z Egiptu i Dominikany znalazł 16 miejsc pochówku, w wydrążonych w skale grotach w pobliżu świątyni Taposiris Magna w Aleksandrii. Wiek znaleziska szacuje się na ok. 2 tys. lat.

Znalezione mumie w znacznym stopniu uległy zniszczeniu, natomiast kamienne maski pogrzebowe są nienaruszonym stanie zachowały. Dobrze zachowała się również mumia ze złotym językiem. Jej czaszka i większość struktury jest nadal nienaruszona. W grobowcach znajdowały się także złote monety z wizerunkiem Kleopatry VII.

Z fragmentów posągów archeolodzy wywnioskowali, że świątynię wybudował król Ptolemeusz IV.

W tym sezonie dokonaliśmy szeregu odkryć archeologicznych, z których największym jest maska pogrzebowa dla kobiety, osiem złotych ptaków przedstawiających liście złotego wieńca i osiem marmurowych masek z epoki greckiej i rzymskiej.

- przyznał dr Khaled Abo El Hamd, dyrektor generalny The Alexandria Antiquities.

Co symbolizuje złoty język mumii?

Naukowcy wysnuli teorię, według której złoty język to swojego rodzaju amulet. Miał ułatwić zmarłemu mówienie w życiu pośmiertnym, kiedy stanie przed sądem boga Ozyrysa.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat egipsko-dominikańska misja dokonała wielu ważnych odkryć archeologicznych w świątyni Taposiris Magna.

Źródło: Daily Mail

Zobacz również: Groźny wulkan na Wyspach Kanaryjskich budzi się do życia. Co grozi Europie i Ameryce?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.