Susza w 2020 roku może być najgorsza od 100 lat. Czy Polskę czeka fala pożarów jak w Australii?

13.04.2020 14:59
Pożar lasu|undefined Fot. Shutterstock

Rok 2020 przyniósł epidemię koronawirusa, pożar w Czarnobylu, a ostatnio wybuch aż 6 wulkanów na raz. Jednak to nie wszystkie plagi, jakie spadną na nas w tym roku. Susza w 2020 roku będzie najgorsza od 100 lat. Będą nas nękać również straszliwe pożary.

Na większości terytorium Polski zarejestrowano potworną suszę. Luty i marzec także nie przyniósł opadów, które mogłyby poprawić sytuację. Niestety wiosną i latem będzie tylko gorzej.

Susza w 2020 roku może być najgorsza od 100 lat

Rok 2020 nie jest dla nas łaskawy. Pożary w Australii, epidemia koronawirusa i przewidywany w związku z nią kryzys, pożar w Czarnobylu a ostatnio wybuch aż 6 wulkanów na raz to tylko początek.

Przeczytaj także

Niestety susza w 2020 roku będzie najgorsza od 100 lat. Tak suchej wiosny bez deszczu nikt nie pamięta.

Tak wygląda obecnie mapa zagrożenia pożarowego w #LasyPaństwowe. Codziennie jest 2 razy aktualizowana. Prawie wszędzie mamy najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W tym roku na ochronę ppoż. wydamy 100 mln zł

- napisała na Twitterze Anna Malinowska, rzecznika Lasów Państwowych

Tak sucho w kwietniu nie było od dawna. Sytuacja jest tragiczna. W powiecie od miesiąca nic nie padało. Teraz jest czas na prace przy sadzeniu drzew. Sadownicy mają jeszcze dwa tygodnie. Ale jak te sadzonki się przyjmą, jeśli zamiast ziemi jest popiół? Są też problemy z nawożeniem, bo bez deszczu nawóz nie wsiąka w glebę.

- twierdzi w wypowiedzi dla Dziennika Łódzkiego Jacek Otulak ze Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej w Białej Rawskiej.

Susza dotknęła także przydomowe ogródki i działki. Ziemia do pół metra w głąb zamieniła się w pył.

 Susza będzie dużo gorsza niż rok i dwa lata temu. Na dodatek sytuacja będzie się pogarszać. Będą schły nawet sosny i świerki w lasach

- zapowiada również w Dzienniku Łódzkim, Zdzisław Cyganiak, wieloletni obserwator przyrody z Wartkowic.

Cały kwiecień zapowiada się ciepły. Prognozy opadów wskazują, że na zachodzie może być bardziej sucho

- zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czy grożą nam pożary podobne do tych w Australii??

Susze są częścią długotrwałych zmian w polskim klimacie. Taka sytuacja może spowodować, że będziemy się zmagać z pożarami lasów.

W Polsce mapa zagrożenia pożarowego daje powody do obaw. Stale aktualizowaną mapę możecie sprawdzić na stronie bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie

Zobacz również: Bezprecedensowe wystawienie Całunu Turyńskiego. Tysiące ludzi obejrzało transmisję na żywo w telewizji i internecie [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.