Szukali złota, a znaleźli zwierzę sprzed ponad 30 tys. lat. "Cieszymy się z tego znaczącego odkrycia!"

28.06.2022 16:15
Szukali złota, a znaleźli zwierzę sprzed ponad 30 tys. lat. "Cieszymy się z tego znaczącego odkrycia!" Fot. Shutterstock

Górnicy poszukujący złota w rejonie Klondike w kanadyjskim Jukonie dokonali niesamowitego odkrycia. Pracujący nad potokiem Eureka Creek mężczyźni znaleźli zamarzniętego mamuta włochatego.

We wtorek, 21 czerwca 2022, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie dokonano wiekopomnego odkrycia. Górnicy eksplorujący ten teren znaleźli zmumifikowane niemowlę mamuta włochatego. Odnaleziona samica otrzymała imię Nun cho ga, co w języku Hän oznacza "duże zwierzę".

Odkryli zwierzę sprzed ponad 30 tys. lat

Ciało zwierzęcia znajdowało się w wiecznej zmarzlinie. Mamut w chwili śmierci miał od 30 do 35 dni. Wstępne badania wykazały, że niecodzienne znalezisko ma około 30-40 tys.

Polecamy
Mamuty włochate żyły w epoce lodowcowej. Jako paleontolog specjalizujący się w epoce lodowcowej, jednym z moich życiowych marzeń było stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym. To marzenie spełniło się dzisiaj. [...] Nun cho ga jest pięknym i jednym z niesamowitych i najlepiej zmumifikowanych zwierząt epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie. Jestem podekscytowany, że mogę ją bliżej poznać

 - powiedział paleontolog dr Grant Zazula.

Jukon zawsze był znanym na arenie międzynarodowej liderem w badaniach nad epoką lodowcową i Beringią. Cieszymy się z tego znaczącego odkrycia!

- dodał minister kultury i turystki Ranj Pillai.

Odkrycie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ekspertów. Po raz pierwszy bowiem udało się znaleźć prawie kompletny i tak idealnie zachowany okaz. Przypomnijmy, że mamuty wyginęły ok. 10 tys. lat temu.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.