TVP chce kupić cały europejski oddział Showmax

Kamil Kacperski
02.01.2019 12:44
TVP chce kupić cały europejski oddział Showmax Fot. materiały prasowe

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska planuje pozyskać inwestorów, by kupić platformę i używać jej jako projekt komercyjny. Zainteresowanie mają być również inne podmioty z Polski.

W grudniu 2018 roku, ku zaskoczeniu większości użytkowników i mediów, platforma Showmax poinformowała, że 31 stycznia 2019 roku kończy działalność w Polsce. Według oficjalnych informacji ze strony serwisu właściciele, czyli Naspers Group, postanowili skupić się na rozwoju platformy w Afryce i wprowadzić Showmax na giełdę w Johannesburgu. Okazało się, że nawet mimo dobrych wyników serwisu w Polsce, prowadzenie go jako jedyny oddział firmy poza Afryką nie mieści się w strategii przyjętej przez właścicieli. 

Już kilka dni później dowiedzieliśmy się, że TVP jest zainteresowane kupnem treści dostępnych na platformie. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdził to wiceprezes i członek zarządu polskiej telewizji, Maciej Stanecki. Mężczyzna wyjawił, że TVP jest potencjalnym kandydatem na przejęcie treści, które miałby towarzyszyć mocno rozwijającej się platformie VOD TVP.

TVP kupi Showmax w całej Europie?

Jednak jak nieoficjalnie dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl, plany Telewizji Polskiej mogą być znacznie większe, niż początkowo zakładano - telewizja ma rzekomo starać się nie tylko o dostęp do biblioteki i zaplecza technologicznego platformy, ale także spróbuje przejąć Shomaksa we wszystkich europejskich krajach. Rozmowy na ten temat podobno już trwają.

Z informacji portalu wynika, że pomysł przejęcia Showmaksa w całej Europie rzekomo spodobał się potencjalnym reklamodawcom i inwestorom, co pozwoliłoby zebrać TVP pieniądze na zakup platformy. Jeśli firma Naspers zdecyduje się przystać na warunki TVP, to telewizja będzie mogła wejść we współpracę z inwestorami i stworzyć z Showmax projekt komercyjny. Jednak jak podaje Wirtualnemedia.pl, spółka nie jest jedyną firmą z Polski, która planuje przejęcie platformy. Nie wiadomo jednak, jakie konkretnie podmioty są zainteresowane.

Przejęcie Showmaksa przez Telewizję Polską powoduje, że spółka miałaby dostęp do bibliotek i zawartości serwisu, który obecny jest w 24 europejskich krajach. Są to: Andora, Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, San Marino, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy oraz oczywiście Polska. Platforma Showmax przestanie funkcjonować w Polsce dnia 31 stycznia 2019 roku. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.