Trzycyfrowa liczba zgonów z powodu koronawirusa w ciągu doby? Tego "nie można wykluczyć"

31.03.2020 13:58
Trzycyfrowa liczba zgonów z powodu koronawirusa w ciągu doby? Tego "nie można wykluczyć" Fot. shutterstock.com/zdjęcie poglądowe

Doktor Jan Wilam, specjalista i właściciel wydawnictwa publikującego anglojęzyczną wersję książki o chińskich badaniach nad koronawirusem udzielił wywiadu Onetowi. Jego zdaniem jesteśmy dopiero na początku epidemii w Polsce.

Jan Wilam jest lekarzem anestezjologiem i właścicielem wydawnictwa medycznego "alfa-medica press" z Bielska-Białej. Jego firma przetłumaczyła, a następnie bezpłatnie podzieliła się przewodnikiem szpitala uniwersyteckiego FAHZU w chińskiej prowincji Zhejiang. To w nim opisano sposoby na walkę z koronawirusem. Jako specjalista w tej dziedzinie, doktor Wilam udzielił wywiadu Onetowi, w którym opowiedział o obecnej sytuacji w Polsce.

To dopiero początek epidemii koronawirusa w Polsce?

Specjalista w rozmowie z polskim portalem przewiduje, że jeśli nie wprowadzimy rozwiązań takich jak w Chinach, to niestety w okresie świątecznym możemy w Polsce spodziewać się trzycyfrowej liczby zgonów w ciągu doby:

Nie chcę być złym prorokiem i nadal mam nadzieję, że nie zrealizuje się u nas do końca scenariusz włosko-hiszpański. (...) W Polsce jest już epidemia. I nie można wykluczyć, że na święta będziemy mieli wariant włosko-hiszpański i trzycyfrową liczbę zgonów w ciągu doby.
Przeczytaj także

Wilam wypowiedział się również na temat końca epidemii. Ten wcale nie musi być rychły, ale jednocześnie lekarz nie chciał rzucać przypadkowymi cyframi - jak sam stwierdził, po prostu trudno jest to stwierdzić:

Nie potrafię odpowiedzieć. Może za sześć tygodni, może za 10-12. Wiele zależy od nas. Dlatego powtarzam: ograniczmy kontakty, zostańmy w domu, zabezpieczmy osoby starsze i zagrożone ciężkim przebiegiem choroby.

Lekarz wysnuł również ciekawe wnioski po lekturze materiałów udostępnionych przez chińskich badaczy COVID-19. Według niego, to decyzje administracyjne spowodowały polepszenie sytuacji:

Należy jednak przyznać, że w Chinach sukces w walce z epidemią osiągnięto nie wskutek optymalnego leczenia chorych, ale na drodze decyzji administracyjnych - to kwarantanna i izolacja chorych doprowadziły do zmniejszenia liczby zachorowań.

Doktor Wilam ma również prosty komunikat dla Polaków, w którym prosi nas o przestrzeganie obostrzeń i unikanie kontaktu z innymi ludźmi:

Efekty będą zależały od tego, ile osób zachoruje. A zapobieganie zachorowaniu jest bardzo proste: siedź w domu, nie spotykaj się z innymi osobami, zabezpiecz osoby starsze. Tak jak napisałem we wstępie do polskiej wersji skryptu, kluczem do wygrania tej wojny są działania administracyjne i edukacyjne, a nie heroiczny wysiłek lekarzy, pielęgniarek, ratowników i wszystkich innych pracowników służby zdrowia.
Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.