Urzędnicy zaapelowali, by nie całować żywego drobiu. Kur nie powinno się również przytulać

25.05.2021 14:08
Urzędnicy zaapelowali, by nie całować żywego drobiu. Kur nie powinno się również przytulać Fot. Shutterstock

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaapelowało by nie całować i nie  przytulać się do ptactwa hodowlanego. Powodem jest salmonella.

W związku na potwierdzenie w ostatnim czasie 163 zachorowań na salmonelle w 43 stanach, Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wystosowało apel do mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Urząd zalecił, by nie całować i nie przytulać się do ptactwa hodowlanego.

Prosimy nie całować ptactwa

Jak się okazuje, statystki wykazują, że ponad jedna trzecia chorych to dzieci poniżej pięciu lat, dla których salmonella jest szczególnie niebezpieczna. Od połowy lutego 2021 z powodu zakażenia aż 34 osoby zostały przewiezione do szpitala.

Nie całuj ani nie przytulaj ptaków hodowlanych. Ptaki mogą przenosić zarazki do twoich ust i sprawić, że będziesz chory.

– czytamy w apelu Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Polecamy

CDC ostrzegła, że drób może przenosić salmonellę, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na zdrowe i czyste, a bakterie te mogą łatwo rozprzestrzeniać się w miejscach, w których drób żyje i wędruje.

Czym jest salmonella?

Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, grupujący Gram-ujemne względnie beztlenowe (fermentujące glukozę) pałeczki. Bakterie te są średniej wielkości, zwykle zaopatrzone w rzęski. Należą do bakterii względnie wewnątrzkomórkowych – rezydują w komórkach zarażonego organizmu. Zakażenie tą niebezpieczną bakterią może powodować gorączkę, biegunkę, ból brzucha i wymioty. Większość ludzi może wyzdrowieć bez leczenia, ale najcięższe przypadki mogą prowadzić do śmierci.

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleca mycie rąk po kontakcie z drobiem. Jak podają jej przedstawiciele, bakterie salmonelli, które można znaleźć w surowym lub niedogotowanym mięsie czy jajach rocznie powodują w USA około 1,35 mln zakażeń i 420 zgonów.

Zobacz również: Oto impreza z TikToka, którą musiała rozgonić policja. Użyto gazu łzawiącego 

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.