VW BUDD-e – elektryczny koncept

07.01.2016 09:14
VW BUDD-e – elektryczny koncept Fot. materiały prasowe

Volkswagen na targach Consumer Electronics Show zaprezentował koncepcyjny model minivana oparty na nowej platformie modularnej MEB, stworzonej z myślą o elektrycznych autach.

Nowy samochód jest dowodem na to, że Volkswagen chce rozwijać technologie przyszłości. Innowacyjny BUDD-e napędzany jest przez dwa silniki elektryczne umieszczone po jednym przy każdej osi. Łączna moc układu wynosi 301 KM. Jednostka zamontowana z przodu generuje 200 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a ta z tyłu – 290 Nm. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,9 s i potrafi rozpędzić się do prędkości maksymalnej 180 km/h.

Producent obiecuje maksymalny zasięg 533 km. Naładowanie baterii o mocy 92,4 kWh od 0 do 80% ma zajmować nie dłużej niż 30 minut. Ogniwa zamontowano pod podłogą samochodu, co umożliwiło wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni we wnętrzu oraz obniżenie środka ciężkości do maksimum.

Pojazd mierzy 4,6 m długości, 1,94 m szerokości i 1,83 m wysokości, co plasuje go pomiędzy Volkswagenem Touranem a Multivanem T6. Samochód otwiera się przy pomocy gestów – w ten sam sposób kontroluje się większością funkcji. Pozostałe steruje się za pomocą głosu lub dotyku – ale w miejsce konwencjonalnych, mechanicznych przycisków i pokręteł, znalazły się dotykowe ekrany.

We wnętrzu wygodnie usiądą 4 dorosłe osoby. Na wielofunkcyjnym kole kierowniczym nie ma żadnych przycisków. Chcąc aktywować kontrolę głosową, wystarczy powiedzieć „Hello BUDD-e”. Uruchomienie funkcji ogrzewanych foteli wymaga wypowiedzenia słów „turn the heat up a bit, please” (proszę o podgrzanie fotela). System jest na tyle sprytny, że wykrywa, który z pasażerów wydał daną komendę. Volkswagen obiecuje, że wszystko jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze.

Znakiem przyszłości jest także brak konwencjonalnych lusterek, które zastąpiły dwie kamery zewnętrzne. Obraz przekazywany jest za pośrednictwem wielofunkcyjnych ekranów. Nowy system skrętnych tylnych kół zmniejsza średnicę zawracania do 11,5 m – ma to znacząco ułatwiać manewrowanie w mieście. Zadbano także o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa pasażerów.

BUDD-e wyznacza także nowe standardy w designie – te proporcje i stylistyka mają być znakiem rozpoznawczym elektrycznych Volkswagenów opracowanych na platformie Modular Electric Drive Kit.

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.