Volkswagen sprzedaje najczystsze turbodiesle w Europie

20.09.2016 10:28
Volkswagen sprzedaje najczystsze turbodiesle w Europie Fot. materiały prasowe

Rok po ujawnieniu skandalu Dieselgate, organizacja pozarządowa The European Transport & Environment Commcission opublikowała wyniki badań przeprowadzonych na 29 milionach aut z silnikami wysokoprężnymi.

Wzięto pod uwagę rzeczywistą emisję tlenku azotu i zestawiono ze standardami Euro 6 dla turbodiesli. Rezultaty są zdumiewające. Okazuje się, że Volkswagen sprzedaje samochody z najczystszymi silnikami wysokoprężnymi w Europie, co wcale nie kłóci się ze skandalem Dieselgate. W rzeczywistości jednostki te wciąż emitują średnio dwa razy więcej niebezpiecznych substancji do atmosfery niż standardy na to pozwalają. Skoro tak, to jakimi wynikami może pochwalić się konkurencja?

Silniki turbodiesla Fiata i Suzuki przekraczają normy piętnastokrotnie! Alians Renault-Nissan zajął drugie miejsce od końca, a Opel-Vauxhall – trzecie. Z kolei na szczycie, za Volkswagenem, uplasowały się Seat i Skoda, przed Audi, BMW-Mini i Mazdą.

Zdaniem komisji, około 29 milionów aut osobowych i vanów napędzanych turbodieslami zostało zaklasyfikowanych jako „brudne”. To oznacza, że jedynie co czwarty samochód z silnikiem wysokoprężnym zarejestrowany na terenie Europy na przestrzeni ostatnich 5 lat przekraczał normę emisji tlenku azotu trzykrotnie.

Najgorzej sytuacja wygląda na francuskich drogach, gdzie jeździ około 5,5 miliona aut z „brudnymi” turbodieslami. Nieznacznie lepiej jest w Niemczech – 5,3 miliona. Na trzecim miejscu uplasowała się Wielka Brytania z wynikiem 4,3 miliona, a na czwartym Włochy z liczbą 3,1 miliona. Zarówno Hiszpania i Belgia miały mniej niż dwa miliony emitujących niebezpieczne substancje do atmosfery samochodów z silnikami turbodiesla.

Warto odnotować, że do grona tych „brudnych jednostek wysokoprężnych” zaliczają się pojazdy, które powinny spełniać normy emisji Euro 5 oraz 6, a w rzeczywistości przekraczają dopuszczone regulacje.

Greg Archer reprezentujący organizację Transport & Environment jest zdania, że Europa powinna powołać do życia nową jednostkę, sprawującą kontrolę nad koncernami motoryzacyjnymi. Obecnie rządy poszczególnych krajów robią wszystko, by chronić lokalne firmy.

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.