Zabezpieczenia PS Vita zostały złamane

Jakub Gańko
02.08.2016 14:44
Zabezpieczenia PS Vita zostały złamane Fot. materiały prasowe

Po pięciu latach od premiery ostatniej przenośnej konsoli firmy Sony hakerzy wreszcie złamali jej zabezpieczenia. Co to oznacza dla PS Vita?

Następczyni PlayStation Portable, delikatnie mówiąc, nie powtórzyła sukcesu swojej poprzedniczki. Choć sprzęt zdawał się być idealnym rozwinięciem starszego modelu i prawdziwą gratką dla zapalonych graczy, na rynku nie radził sobie zbyt dobrze. Pod koniec 2015 roku sprzedaż PS Vity szacowano na ok. 10 mln egzemplarzy. Przy ponad 80 mln sprzedanych PSP to dramatycznie mało...

Za rynkowe niepowodzenie konsoli Sony po części obwiniano smartfony i tablety, które wywróciły naszą rzeczywistość i przyzwyczajenia graczy do góry nogami. Z drugiej strony wydanemu w podobnym czasie Nintendo 3DS nie przeszkodziło to w osiągnięciu sprzedaży rzędu 60 mln egzemplarzy.

W takim wypadku porażki PS Vity należałoby bardziej upatrywać w braku atrakcyjnych gier na wyłączność tej platformy czy też... jej zamknięciu. Jakby nie patrzeć, w Polsce wciąż niemała grupa graczy korzysta z PSP właśnie ze względu na otwartość jej systemu, która z jednej strony jest otwartą furtką dla piractwa, z drugiej pozwala nadać konsoli zupełnie nowe życie dzięki tzw. oprogramowaniu homebrew.

Zabezpieczenia PS Vity nie pozwalały dotąd na takie możliwości. Dopiero pięć lat po premierze konsoli grupie crackerskiej Team Molecule udało się je złamać i umożliwić instalowanie aplikacji homebrew. Jak tłumaczą sami twórcy metody, to proces podobny do rootowania smartfonów z Androidem czy też jailbreaka znanego użytkownikom iPhone'ów. Ich sposób nie łamie jednak gwarancji i w każdej chwili możemy z niego zrezygnować.

Co daje złamanie zabezpieczeń PS Vity?

Podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej metod znanych ze świata telefonów komórkowych, dzięki opracowanemu przez Team Molecule HENkaku możemy odblokować konsolę Sony na świat nieoficjalnych gier i aplikacji. W obecnej chwili nie wiąże się to z instalowaniem pirackich kopii oprogramowania dostępnego na PS Vita, a asortyment dostępnych aplikacji jest niewielki, lecz z pewnością atrakcyjny.

To przede wszystkim za sprawą szerokiego wachlarza emulatorów, które pozwolą nam odpalić na kieszonsolce Sony np. gry znane ze sprzętów Nintendo, które w innym wypadku nigdy by nie zostały na nią udostępnione. Możemy więc pograć w produkcje z Game Boya czy SNES-a, a także SEGI Genesis i antycznego Atari Lynx. Na PS Vitę dostępny jest również m.in. klasyczny Doom.

Obejście zabezpieczeń prawdopodobnie prędzej czy później doprowadzi do rozwoju piractwa, co skomentował sam twórca HENkaku, Yifan Lu.

Nasze oprogramowanie nie pozwala instalować ani uruchamiać na Vicie tzw. „kopii zapasowych”. Nie omija też żadnych DRM-ów, ani nie odkodowuje zaszyfrowanych gier. Moje zdanie jest takie, że nie dbam o piractwo. Nie oceniam ludzi, którzy je uprawiają. Nie będę się bawił w policjanta, sam jednak nie napiszę żadnych narzędzi, które pomogą piratom. To mój wybór - tak samo jak w przypadku piratów, którzy kradną cudzą własność.

Jak skorzystać z HENkaku?

Jeśli chcecie skorzystać z dobrodziejstw odblokowanego sprzętu, jest to banalnie proste: wystarczy wejść za pośrednictwem PS Vity na oficjalną stronę projektu i kliknąć przycisk „instaluj”. Niestety, proces ten należy powtarzać po każdym restarcie konsoli - z drugiej strony dzięki temu łatwo pozbyć się jakichkolwiek śladów oprogramowania. Instalacja exploita może być niestabilna, ale w końcu powinna się udać.

Następnie uruchamiamy program molecularShell, który pojawi się na urządzeniu i łączymy się z komputerem, z którego za pośrednictwem klienta FTP możemy wgrywać pliki bezpośrednio na konsolę. Oprogramowanie wymaga do działania systemu w wersji 3.60 oraz dowolnej karty pamięci z przynajmniej 10 MB wolnego miejsca.

Skorzystacie z tej metody na swojej konsoli PS Vita?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.