Zabrali Ci prawo jazdy za przekroczenie prędkości? To niezgodne z konstytucją

Aleksandra Kopka
22.05.2017 10:09
Zabrali Ci prawo jazdy za przekroczenie prędkości? To niezgodne z konstytucją Fot. LUKASZ SOLSKI/ East News

Zabrali Ci prawo jazdy za przekroczenie prędkości? Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest to niezgodne z ustawą zasadniczą. Jeśli projekt poprawek przejdzie głosowanie w Senacie, zmiany wejdą w okresie 14 dni.

Według przepisów ruchu drogowego kierowca, który przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 50 km/h, może stracić prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Okazuje się jednak, że Trybunał Konstytucyjny uznał ten punkt prawa za niezgodny z ustawą zasadniczą. Wtórują mu senatorowie, którzy już zapowiedzieli pracę nad zmianami.

Zmiana w przepisach ma dotyczyć Artykułu 135, w którym mowa, że:

Art.135 1. Policjant: (…)
1a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:
a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub
b) przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) (…)

Projekt poprawek do tego zapisu zgłosiła grupa senatorów na czele z Markiem Borowskim. Ich głównym postulatem jest zmiana aby kierowcy, którzy zostają zatrzymani za przekroczenie prędkości o 50km/h w terenie zabudowanym, nie tracili prawa jazdy.

Okazuje się, że według Trybunału Konstytucyjnego istnieją powody, w których kierowca, może złamać ten przepis prawa. Do sytuacji nadzwyczajnych, które nie podlegają pod Artykuł 135 przepisów ruchu drogowego są:

  • transport chorego
  • sytuacja związana z zagrożeniem życia
  • rodząca kobieta

Tylko w tych przypadkach będzie można uniknąć kary za przekroczenie prędkości. Równolegle złożony zostanie projekt poprawki mówiący o tym aby w sytuacjach zagrożenia życia można było przewozić większa liczbę pasażerów niż dozwolona jest w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Jeżeli poprawki zostaną przyjęte, zmian w przepisach możemy się spodziewać do 14 dni od ich ogłoszenia.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.