Zagadka "mumii krzyczącej kobiety" rozwiązana. Poznajcie przerażającą historię Egipcjanki

29.07.2020 11:35
Zagadka Fot. Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

Badania tomograficzne pomogły rozwikłać zagadkę mumii krzyczącej kobiety. Poznajcie ponurą prawdę!

Jedna z najbardziej przerażających egipskich mumii znana jako "mumia krzyczącej kobiety" została odkryta w 1881 roku na południe od świątyni Hatszepsut w grobowcu w dolinie Deir el-Bahari w Tebach Zachodnich. Wyglądała przerażająco: miała otwarte usta i przerażający grymas na twarzy.

Zagadka "mumii krzyczącej kobiety" rozwiązana

Naukowcy od ponad stu lat próbowali rozwiązać zagadkę śmierci "krzyczącej mumii", która zmarła 3000 lat temu. Dopiero badania prowadzone przez dr. Zahiego Hawassa, znanego egiptologa i byłego sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności, pozwoliły rozwiązać zagadkę.

Przeczytaj także

Uzyskane podczas tomografii komputerowej zdjęcia pokazały, że kobieta cierpiała na zaawansowaną miażdżycę prawej i lewej tętnicy wieńcowej, tętnic szyjnych, aorty brzusznej, tętnic biodrowych oraz tętnic kończyn dolnych.

Badacz stwierdził, że kobieta przeszła masywny zawał, który doprowadził do nagłej śmierci. Ciało kobiety znaleziono kilka godzin po śmierci ze zgiętymi, skrzyżowanymi nogami, głową zwróconą na prawo i otwartymi ustami. Balsamiści musieli się spieszyć z mumifikacją ciała księżniczki, a przez stężenie pośmiertne nie mogli wyprostować ciała ani zamknąć ust.

Tożsamość kobiety cały czas jest przedmiotem sporów naukowców.

Zobacz również: Śpiąca Królewna z Palermo – mumia dziewczynki, która porusza oczami

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.