Zagadka sprzed tysięcy lat: Czy w Google Earth znaleziono tajemiczne piramidy?

28.01.2020 23:22
Zaginione piramidy w Egipcie|undefined Fot. kadr z wideo

W 2012 roku świat obiegła informacja, o przełomowym odkryciu, którego dokonała archeolog-amator Angela Micol. Jakie tajemnice skrywają piaski Sahary?

W 2012 roku świat obiegła informacja, o przełomowym odkryciu, którego dokonała Angela Micol. Badaczka, posługując się program Google Earth, odnalazła dwie gigantyczne formacje, przypominające kształtem piramidy. Każda z nich jest niemal trzy razy większa, od Wielkiej Piramidy Cheopsa.

"Satelitarna archeologia". Co oznacza ta nazwa?

Internetowi poszukiwacze zaginionych ruin i artefaktów nazywają siebie "Satelitarnymi archeologami". Do grona takich właśnie odkrywców należy Angela Micol, która niemal dekadę temu wyruszyła na wirtualną ekspedycję do południowego Egiptu. Archeolog-amator natrafiła na całą serię wielkich kopców o kształtach bardzo przypominającym piramidy.

Przeczytaj także

 Micol, która jest założycielka The Satellite Archeology Foundation, Inc. na podstawie pomiarów stwierdziła, że kopce mogą być zaginionymi piramidami.

Nieznane, egipskie piramidy

Według badaczki w egipskim miasteczku Abu Sidhum po dziś dzień znajdują się kopce, będące pozostałościami po budowlach znacznie starszych niż znane nam piramidy wznoszone za czasów starożytnych Egipcjan.

Zdjęcia satelitarne ujawniły intrygujące i tajemnicze struktury, których konstrukcje mogą być szczątkami przedpotopowymi. Największy z nich liczy sobie 200 metrów długości.

Jak wiemy wielka powódź (biblijny potop) jest kontrowersyjnym tematem wśród naukowców. Jednak część badaczy jest przekonanych, że w odległej przeszłości nasza planeta została całkowicie zalana, a wody zatopiły wszystkie pradawne cywilizacje. Niektórzy twierdzą, że był to dzień, w którym Ziemia prawie umarła a historia Arki Noego to nie tylko biblijną przypowieścią, ale historyczną prawdą.

Cześć naukowców jako dowód przedstawia fakt, że Noe był znany pod innymi imionami w Indiach, wśród starożytnych Egipcjan i rdzennych Amerykanów a historie potopu i ocalenia tylko wybranej garstki ludzi można odnaleźć w wielu kulturach.
Część naukowców zajmujących się badaniem Biblii uważa, że historia Noego została zainspirowana prawdziwymi opowieściami o powodzi w Mezopotamii.

Angela Micol, twierdzi, że odkryte przez nią struktury mogą pochodzić właśnie sprzed okresu wielkiego potopu i sugeruje, że kopce mogą być zerodowanymi piramidami pradawnej cywilizacji.

Zdjęcia z bliska pokazują, że tajemnicze obiekty wyglądają jak stosy skalnego gruzu. Największy z nich wydaje się mieć na szczycie ruiny kwadratowego budynku lub ścian.

Na wszystkich czterech kopcach na wysokości około 50 stóp jest wyraźna linia wodna, co mogłoby sugerować, że zostały wybudowane przed opisywanymi w Biblii wydarzeniami.

Jeśli udałby się dowieść, że tajemnicza budowla może pochodzić z okresu predynastycznego lub prehistorycznego starożytnego Egiptu czyniłoby ją to jedną z najstarszych znanych budowli na świecie.

Czym są tajemnicze konstrukcje odkryte dzięki Google Earth?

Z Angelą Micol skontaktował się zespół ekspedycyjny, który odwiedził Abu Sidhum. Eksploratorzy wysłali szczegółowe wideo pokazujące, jak bardzo kopce przypominały piramidy, a także wideo z odłamkami ceramiki, które suto pokrywały ten obszar.

Zespół zastosował sondy, które wykazały obecność tuneli i wnęk we wszystkich czterech kopcach, jednak z powodu zagrożenia zawaleniem członkowie ekspedycji nie byli w stanie przeprowadzić dokładniejszych badań.

 Zespół badawczy i Angela Micol są pewni, że zidentyfikowali świątynię lub miejsce zamieszkania pradawnej cywilizacji w pobliżu miejsca Abu Sidhum oraz rząd grobowców sąsiadujących z kopcami.

Według włoskiej archeolog Paoli Davoli, która konsultowała odkrycie, konstrukcje mogły być wieżami strażniczymi. Davoli nie wykluczyła jednak, że mogą to być również groby lub studnie.

Jednak nie wszyscy zgadzali się z teorią zagajonych piramid. Emerytowany profesor archeologii z Uniwersytetu w Toledo James Harrell, czołowy ekspert w dziedzinie starożytnych egipskich budowli stwierdził w jednym z wywiadów, że 

Angela Micol jest jednym z piramidalnych głupków, którzy widzą piramidy wszędzie

Według profesora na pustyni można znaleźć wiele podobnych obiektów. Ekspert zwrócił też uwagę, że mniejsze twory odkryte przez Micol są zbyt okrągłe na piramidy.

Aby stwierdzić, kto jest bliższy prawdy, potrzebne są wieloletnie wykopaliska i prace badawcze.  Póki co odkrycie to jest stosunkowo świeże i sprawą właśnie zajmują się archeolodzy.

Angela Micol gromadzi jednak fundusze na własną, profesjonalną wyprawę badawczą.

Zobacz również: Tajemnicza Jaskinia Obłazowa w Karpatach. To w niej znaleziono najstarszy na świecie bumerang  

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.