WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemią?

23.03.2020 10:46
WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemią? Fot. . Stanislaw Bielski/REPORTER

Epidemia koronawirusa trwa na świecie już od dobrych kilku tygodni. Coraz więcej państw wprowadza specjalne środki zapobiegawcze, mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się wirusa. Ekspert WHO mówi jednak, że objęcie kraju kwarantanną to nie wszystko.

Mike Ryan, ekspert do spraw sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia przestrzegaże objęcie krajów stanem kwarantanny to jedynie jeden z elementów przeciwdziałania rozprzestrzeniaina się wirusa COVID-19.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie zastosujemy teraz silnych środków ochrony zdrowia publicznego, choroba powróci, gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione – ostrzegał Ryan w niedzielnej rozmowie z BBC.

Mężczyzna podkreśla, że odpowiednie służby powinny dodatkowo skupić się na znajdowaniu osób chorych i zakażonych wirusem, a także tych, które miały z nimi kontakt, poddać je testom i izolować od reszty społeczeństwa. To jedyny sposób na to, by za kilka tygodni epidemia nie wróciła ze zdwojoną siłą.

Przeczytaj także

Mike Ryan podkreślił, że działania zastosowane w Chinach, Singapurze i Korei Południowej, czyli połączenie ograniczenia ruchu obywateli z testowaniem każdego podejrzanego przypadku, powinny być wzorem dla działań, stosowanych w Europie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie Europa jest bowiem obecnie epicentrum pandemii. To właśnie tutaj w zatrważającym tempie następuje przyrost liczby zarażonych. W samej Polsce mówi się już o 634 przypadkach, a liczby wciąż rosną.

Przeczytaj także

Ekspert podkreśla, że właśnie teraz należy podjąć drastyczne środki ochrony, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Jeśli nie zdusimy choroby u wszystkich osób, które mogą być jej nosicielami, istnieje ryzyko, że kiedy już wyjdziemy z domów, nadal będziemy mogli się wzajemnie zarażać. Istnieje ryzyko, że w sytuacji, w której wszystko wydawać się już będzie w porządku, wirus uderzy ze zdwojoną siłą.

Czytaj także: WOŚP zainwestował w walkę z koronawirusem już 20 milionów złotych.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.