10 najczęstszych objawów przeziębienia i grypy

Jesień i zima to pory roku, w których częściej się przeziębiamy i chorujemy na grypę. Zwłaszcza w okresach przejściowych - między wiosną a jesienią i jesienią a zimą. Wtedy odporność najbardziej spada, a my jesteśmy podatni na wirusy.
Objawy przeziębienia i grypy są w dużej mierze podobne. Co więcej, niejednokrotnie chorzy mylą te choroby. Jest to groźne w przypadku nierozpoznanej grypy, ponieważ nieleczona może prowadzić nawet do zapalenia płuc, oskrzeli, zatok lub mięśnia sercowego.
Wiesz, jakie są objawy przeziębienia i grypy?
Bóle mięśniowo-stawowe
Bóle mięśniowo-stawowe są typowe dla grypy. Są bardzo silne i obejmują całe ciało, towarzyszy im zazwyczaj osłabienie mięśni. Trwają przez cały okres choroby, czyli do 5 dni. W przypadku przeziębienia bóle również mogą występować, ale są one znacznie mniej nasilone i nie towarzyszą nam przez cały okres choroby.
Osłabienie
Jest to objaw typowy i dla przeziębienia, i dla grypy. Jednak w przypadku grypy osłabienie towarzyszy nam przez cały okres choroby, a brak siły jest czasem tak duży, że nie potrafimy wstać z łóżka.
Rozbicie
Jest typowe przede wszystkim dla grypy. Choroba tak mocno wpływa na nasz organizm, że nie mamy na nic siły i trudno nam się odnaleźć. Występuje skrajne wyczerpanie, które może doprowadzić nawet do omdleń. Co więcej, uczucie rozbicia i zdezorientowania może utrzymywać się nawet przez 2-3 tygodnie po chorobie.
Gorączka
Gorączka to najbardziej typowy objaw grypy ‒ występuje zawsze i utrzymuje się w granicach 38-40 °C przez 2-4 dni. Niejednokrotnie towarzyszą jej wtedy dreszcze. Przeziębieniu może towarzyszyć jedynie stan podgorączkowy, czyli temperatura, która rzadko kiedy przekracza 38 °C.
Ból gardła i drapanie
Ból gardła nie jest typowy dla grypy. Zazwyczaj występuje tylko na samym początku choroby i szybko mija. W pierwszych godzinach choroby często odczuwamy jednak nieprzyjemne drapanie w okolicach krtani. Jeśli chodzi natomiast o przeziębienie to tutaj ból gardła jest znacznie bardziej dokuczliwy i długotrwały.
Bólu można się pozbyć (lub go załagodzić) w prosty sposób. Pomagają produkty takie jak mieszanki ziołowe, miód, cytryna, porzeczka czy malina. Najskuteczniejsze są suplementy diety, które działają błyskawicznie. Sięgnij po pastylki do ssania ULGARD, które korzystnie wpłyną na Twoje gardło i struny głosowe.
Dorośli powinni wybrać ziołowy Ulgard herbal. Jeśli wolimy inne smaki wybierzmy Ulgard o smaku cytrynowym, czarnej porzeczki lub malinowym, a wszystkie z dodatkiem miodu. Jeśli ból gardła dotyczy dziecka powyżej 4 roku życia wybierzmy Ulgard Junior o smaku malinowym z sokiem malinowym lub o smaku cytrynowo-pomarańczowym z propolisem.
Katar
Jest mniej charakterystyczny dla grypy, a podczas przeziębienia niemal nieodłączny. Początkowo jest wodnisty, a z czasem przeradza się w kichanie. W późniejszych dniach choroby katar może utrudniać oddychanie i zatykać nos oraz zatoki.
Kaszel
Występuje zarówno podczas grypy, jak i przeziębienia. Kaszel grypowy charakteryzuje się napadami suchego, silnego kaszlu, który z czasem przeradza się w kaszel mokry.
W przypadku przeziębienia typowe jest raczej pokasływanie, któremu towarzyszy drapanie w gardle. To dość uciążliwe i nieprzyjemne uczucie. Aby się go pozbyć możesz ssać tabletki Ulgard o smaku cytrynowym, malinowym lub porzeczkowym z dodatkiem miodu.
Ból głowy
Grypie bardzo często towarzyszy silny ból głowy, zazwyczaj w części czołowej i w okolicach gałek ocznych. Niejednokrotnie ból jest tak silny, że nie pomagają nawet środki przeciwbólowe.
Ból głowy może wystąpić również podczas przeziębienia. Jest jednak znacznie słabszy i można go zwalczyć tabletkami przeciwbólowymi.
Zapalenie spojówek
Prawie nie występuje podczas przeziębienia. Może pojawić się jednak, gdy chorujemy na grypę. Poznamy je po swędzeniu oczu, łzawieniu i światłowstręcie.
Krwawienie z nosa
Pojawia się u chorych na grypę. Rzadko kiedy zdarza się w innych przypadkach chorób dróg oddechowych.
Jak możemy uchronić się przed wirusami?
Najskuteczniejszą metodą, która pozwala uchronić się przed wirusami jest szczepionka - działa przez 6 do 12 miesięcy i jest skuteczna w 70-90 proc. (w przypadku starszych osób 30-40 proc.). Najlepiej zaszczepić się w październiku lub listopadzie. To jednak nie jedyna rzecz, którą możesz zrobić. Dbaj o higienę ‒ często myj ręce oraz dbaj o czystość swojego otoczenia (biurka, stołu).
Aby się uodpornić i uzupełnić braki witamin i minerałów jedz dużo warzyw i owoców. Pamiętaj również, że jesienią pogoda jest bardzo zmienna, więc ubieraj się na „cebulkę”. Naukowcy udowodnili również, że przed wirusami można się także uchronić unikając stresu oraz dobrze się wysypiając. Skuteczne jest również stosowanie suplementów diety. Głównie takich, które zawierają dużo witaminy C. Dobrym pomysłem jest więc sięgnięcie od czasu do czasu po pastylki do ssania Ulgard, które uzupełnią poziom tej witaminy w organizmie oraz zadziałają ochronnie na gardło. W jednej tabletce znajduje się aż 80 mg witaminy C, czyli zalecana dzienna dawka.
Oceń artykuł